Bu yolun sonu nereye çıkar

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
30 Mart 2020, 01:44

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs kabusu geçmek bilmiyor... Aralık 2019'da başlayan ve haftalar içerisinde dünyayı etkisi altına alan Covid-19, küresel ölçekte 177 ülke ve bölgeye sirayet etmiş durumda...

Virüs dünyada 27.364'e yakın ölüme sebep oldu ve her geçen dakika bu sayı artıyor ve corona virüs tanısı konmuş hasta sayı 597.335 oldu.

Türkiye'de de tablo giderek ağırlaşıyor. 27 Mart itibariyle corona virüs bağlamında ülkemizde ölü sayısının 92’ye, corona virüs tanısı konmuş hasta sayının ise 5.698’ e ulaştı.

Öncelikle corona virüs ile ilgili alınan tedbirlerin sonuç odaklı olması için bir an evvel bölgesel ve/veya genel karantina uygulaması ilan edilmedir.

Dar gelirli vatandaşın hayatını idame ettirmek için çalışma zorunluluğu varken ve mevcut çalışma koşullarında sosyal mesafeyi koruması ve kendini izole etmesini beklemek pek de realistik olmaz. Devlet tarafından evde kalmanın maliyeti en az asgari ücret seviyesinde kalınan süre kadar karşılanması can suyu olacaktır.

Aksi takdirde corona virüs değil yoksulluk dar gelirli vatandaşı öldürecek.

Her geçen gün etkisini artıran corona virüs ile yapılan mücadele yeterli mi? Hastane, yoğun bakım üniteleri doluluk durumu, imkanlar, ekipman kalitesi, sağlık çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için alınan tedbirler yeterli mi? Bu soruların hepsi bir yerde duruyor.

Corona virüsüne karşı kahramanca mücadele eden sağlık çalışanları için oteller niçin açılmaz. Bunun için bir resmi talep mi olması lazım otel sahiplerine lütfen otellerinizi hayatınızı kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarımızın hizmetine sunun diye. Son derece duyarlı otel sahiplerini tenzih ediyorum, sayılarının da bir an evvel artması temenni ediyorum.

Bir kriz olduğunda neden önce çalışanlar kapının önüne konur, bu şirketlerin en az üç aylık işletme sermayesi yok mudur? En son çaredir ücretsiz izin ve işten çıkarma, şuan işin başında bunlar yapılıyor.

İşsizlik fonu ne işe yarar ve bu fon nasıl yönetiliyor? Artık bu soruların sorulmasının zamanı geldi de geçiyor.

TÜİK'in açıkladığı 2018 yılına ait Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 70'inden fazlası borçlu olan Türkiye'de, en zengin kesimle en yoksul kesim arasındaki fark iyice açıldı.

Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek gelir düzeyine sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47,6'ya yükselirken, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun aldığı pay 0,2 puan azalarak yüzde 6,1'e geriledi. Buna göre 2018 yılında Türkiye'deki en zengin yüzde 20'lik grubun geliri en yoksul yüzde 20'lik grubun gelirinin 7,8 katı oldu.

2020'nin ilk yarısında küresel ekonomiyi resesyona sokması beklenen koronavirüs salgını ile mücadelede merkez bankaları faiz indirimlerine devam ederken, hükümetleri ardı ardına reel sektörlerini ve çalışanlarını destekleyecek yüksek teşvik paketleri açıklıyor. Ülkemizde 19 maddelik teşvik paketinin 100 milyar değerinde olacağı açıklandı.

Siyasal iktidarın kaynaklarımızı verimli kullanması ve ekonomik önceliklerin doğru belirlenmesini ümit ediyorum.

Yolun sonunda insanların ve toplumların beslenme, tüketim ve yaşam tarzlarında ciddi değişiklikler olacak.

Evde kal, Sağlıklı kal Türkiyem!

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE AÇIKLANAN TEŞVİK PAKETLERİ

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha