Bu yıl Türkiye'ye kaç Alman turist gelir?

Bu yıl Türkiye'ye kaç Alman turist gelir?
01 Eylül 2020, 11:46
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un hafta sonu Antalya’da bir araya geldiği Alman siyasetçilerden Friedhelm Ost, Türkiye izlenimlerini paylaştı.

Almanya’nın geçmiş dönem başbakanlarından Helmut Kohl’ün müsteşarlığını yapan ve aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Parti üyesi olan gazeteci Friedhelm Ost, Türkiye izlenimlerini övgü dolu sözlerle paylaştı. Almanya’nın seçkin siyaset yazarları ve Ost’un da kurucusu olduğu Blog Der Republik’te dün izlenimlerini aktaran Ost, ‘Antalya tatilcileri için sıkı önlemler’ başlıklı yazısında Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil bölgelerindeki otel ve restoranların koronavirüse karşı savaştıklarını yazdı.

Mallorca ve diğer tatil bölgelerinden çok daha ileride

Antalya Havalimanı’ndan otele kadar tatilcilerin karşılaştıkları tüm aşamaları ayrıntılarıyla anlatan Ost, Almanya’nın Kuzey ve Baltık Denizi kıyılarındaki tatil yerleri ve Mallorca ile kıyaslandığında Türkiye’de alınan tedbirlerin örnek olmanın da ötesinde olduğunu dile getirdi. Almanya’ya geri dönüş uçağına binmeden 48 saat önce koronavirüs testi yaptırma zorunluluğuna karşı otel işletmecilerinin mükemmel bir şekilde organize olduklarını anlatan Ost, okurlarına şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin büyük bölümü için federal hükümetin seyahat uyarıları devam etse de, Ağustos ayının başından itibaren Antalya, Aydın, İzmir ve Muğla illerine yönelik olarak bu uyarılar kaldırıldı. Ancak Almanya’ya geri dönüş uçağına binmeden 48 saat önce koronavirüs testi yaptırılmak zorunda. Bunlar da otel işletmecileri tarafından mükemmel şekilde organize edilmiş durumda ve birkaç dakika içerisinde otelin özel bir odasında tıp uzmanları tarafından bir laboratuvar ile iş birliği halinde gerçekleştiriliyor. Bir gün sonra tatilci test sonucunu alıyor. Bu da dönüş seyahati için tam zamanında. Eğer test pozitif ise, turist Türkiye’de karantinaya ve tıbbi tedaviye girmek zorunda.”

Bu yıl Türkiye'ye 2-3 milyon Alman turist gelebilir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un koronavirüs salgını sürecinde olağanüstü bir iş çıkarttığını belirten Ost, yazısında paylaştığı istatistiki verilerle Türkiye için turizm sektörünün öneminden bahsetti. Bu yıl otellerin, hava yollarının, havaalanlarının ve diğer sayısız alanın ekonomik anlamda çok sert darbe aldığına ve bir çöküş yaşadığına vurgu yapan Ost, yaz sezonunun büyük ölçüde geçmiş olmasına rağmen yine de Almanya’dan bu yıl tahmini olarak 2 ile 3 milyon turistin beklenebileceğine işaret etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha