Bu yatırımı yapan Rusya'da oturum izni alabilecek

Bu yatırımı yapan Rusya'da oturum izni alabilecek
24 Nisan 2021, 10:03
Avrupa’nın bazı ülkelerinde ülkeye yerleşmeyi planlayan yabancıların yatırım yapması karşılığında oturma izni verilmesini sağlayan uygulama, çok yakında Rusya’da başlayacak.

“Altın vize” olarak da adlandırılan yabancı yatırımcının oturma izni hakkı ile ilgili açıklama yapan Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, bu uygulamanın sonbaharda Devlet Duması tarafından onaylanacağını duyurdu.

Uzun süredir Rusya’nın gündeminde olan “Altın vize” uygulamasını Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını belirten Reshetnikov, “Tasarının sonbahardaki Duma oturumunda kabul edilmesini bekliyoruz. Sanıyorum ki mekanizma gelecek yıl çalışmaya başlayacak.” diye konuştu.

30 milyon rublenin altında olmaması gerekiyor

Bakanlar kurulu tarafından tartışılan kilit konunun oturum izni kriterleri olduğunu vurgulayan bakan, Rusya’da oturum izni alabilmek için gereken asgari yatırım eşiğinin 30 milyon ruble olduğuna karar verildiğini ifade etti.

Buna göre Rusya’da oturma izni almak isteyen yabancı yatırımcıların Rusya’da kuracağı şirketine yapacağı yatırım hacminin en az 30 milyon ruble olması ve şirketin istikrarlı istihdamı sağlaması gerekiyor.

Bunun öncelikli ve ilk seçenek olduğunu belirten Reshetnikov, oturma iznine sahip olmak için bir diğer seçeneğin de Rusya’da en az 30 milyon rublelik gayrimenkul yatırımı olduğunu söyledi.

Bakanlık, oturum izni alan yatırımcının ailesinin de basitleştirilmiş mevzuatla oturma iznine sahip olacağını da ekledi.

Yorumlar
Remzi
24 Nisan 2021, Cumartesi 10:40
Yatırım yaptıktan sonra Türkiye'de yaparım
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha