Bu kriz ne zaman biter?

Hamit Kuk
Hamit KukPasso Tour
30 Mart 2020, 15:58

Aslında ne olduğunu hala anlayamadık; hem de dünyada ki hiç kimse!

Uzaktan, yani yeni günün güneşinin ilk doğduğu yerden başlayan küçük küçük adımlarla ama adeta duvarı olmayan bir hücredeki mitoz bölünme gibi bölünüp çoğaldı ve birçok kola ayrıldı.

İlk önce Çin’i vuran bu illet, başlangıçta sadece onların sorunuymuş gibi hissettirdi hepimize. Öyle ya bu Çinliler de “ne bulursa yiyor, oh olsun! onlara” diyerekten. Sanki bize hiç ulaşamayacakmış gibi. Oysa, o kadar sinsi bir şekilde ilerliyordu ki, hem de dört koldan!

Çin’den çıkıp bir koluyla Amerika kıtasına doğru okyanusları aşarken öbür taraftan Asya ülkelerini birer birer yerle bir ederek geçti gözümüzü açıp kapayana kadar.

Asya’dan rüzgâr gibi geçen salgın, bir koluyla İran’a ve oradan aşağıya doğru Arap yarımadasına doğru ilerledi. Diğer koluyla ise ilk insanın doğduğuna inanılan topraklara, yani Afrika’ya doğru dağıldı. Başka bir koldan da Avrupa’ya sıçrayan bir virüs!

Tabii bütün bu yolların ortasında kalan Türkiye’nin bu işten sıyrılmasını kimse bekleyemezdi.

Tüm dünya Çinlilere kızıp küfür kıyamet hayıflanırken bu illet o kadar hızlı ilerledi ki, hiç kimse farkına varamadan burun buruna geldi. Hem de Trump, Putin, Merkel, Boris Johnson gibi dünyanın süperlerinin bile burnunun dibine geldi. Kral, Kraliçe demeden herkesin canına okuyan bir virüs!

Bundan daha birkaç ay önce hangimizin aklına gelirdi böyle bir şeyin bütün dünyayı dize getireceği?

Yeni dünya düzeni mi kuruluyor?

Her gün yeni yorumlar, komplo teorileri dinliyoruz, izliyoruz, okuyoruz. Hangi televizyonu açsak, hangi gazeteyi okusak, hangi sosyal medyaya girsek ya da internet kanalına kullansak son bir aydır bunları dinliyoruz. Hem de paranoyak düzeyde!

Her şey toz duman olmuş, bir taraftan tüm dünya sağlıklı kalmaya çalışırken diğer taraftan ekonomi durmuş, ticaret can çekişiyor. İşte öyle bir iklimde kimin umurunda yeni dünya düzeni? Hele bir atlatalım bu krizi, sonra düşünürüz yeni dünyanın düzenini.

Dünya hazırlıksız yakalandı

Bu salgın ne menem bir şey ki kimse önünü alamadı. Hemen hemen tüm ülkelerin sağlık sistemi zorlanıyor. Kimilerininki çöktü, kimilerinin ise çökmek üzere. Salgın süresi uzadıkça iş daha da sarpa sarıp doğal seleksiyon yaşanacak gibi gözüküyor.

Düşünsenize, her zaman hazırlıklı olmasıyla tanınan Almanlar bile çaresiz. Çünkü bu krizin bir prosesi olmadığı gibi sürecin nasıl seyredeceği de bilinmiyor. Her şey anlık-günlük deneyimlenerek takip ediliyor. Yani salgını yaşarken aynı zamanda salgınla ilgili süreçleri de oluşturmaya çalışan bir dünya hali bu.

Bugün dünyadan hiçbir şey net değil, her şey flu devam ederken bazı devletler para ile sağlık arasında sıkışmış durumda.

Bazı devletler ise insan sağlığı ile para arasındaki tercihini şimdilik insan sağlığından yana kullandılar. Bu ülkeler ticarettin durması pahasına sokağa çıkma yasağını tercih etmiş ve trilyonlarca doları halkının sağlığını düşünerek harcamaya karar vermiş gözüküyor.

Ama bizim ülkemiz onlar kadar aciz değil! Biz bu krizi sabır ve duayla aşacağız. Bunun için sadece bireysel izolasyonumuza dikkat etmemiz gerekiyor.

Ne zaman bitecek bu kriz?

Herkesin siniri de morali de çok bozuk. Bir taraftan sağlımızın derdindeyken diğer taraftan “mal canın yongasıdır” diyoruz. Haliyle günlerden beri yaşadığımız covid-19 kabusundan bir an önce uyanmak istiyoruz.

Dolayısıyla herkesin aklında tek bir soru var, “ne zaman bitecek bu kriz?”

Biz turizmciler yıllardır krizlerle boğuşarak bugünlere geldik ve her birimiz adeta birer kriz savar olduk. Ama “bu sefer farklı” dedirten cinsten bir krizle karşı karşıyayız. Geçmişte yaşadıklarımızın aksine ne bize özel ne de bulunduğumuz coğrafyaya özel. Tüm dünya ile birlikte yaşadığımız ve hiçte hazır olmadığımız bir krizden bahsediyoruz.

Bugün yaşadığımız bu salgınla birlikte gerçekten pusulamız şaşmış durumda. Onun için bu krizin ne zaman biteceğine dair bütün öngörüler temenniden öteye gitmeyecektir. Sektör olarak geçmiş yılların yaralarını daha yeni yeni sarmaya başladığımız bir döneme girip tam gaz yolumuzda gidiyorduk ki bir anda önümüze bir covid-19 sisi çöktü ve artık önümüzü göremez olduk. Bizi neredeyse kör eden bu yoğun sis aralanmadan turizm sektörüyle ilgili ne desek boş. Umalım ki bu sis erken dağılır.

Yeniden güzel günleri görme dileğiyle bugünlerde yapılacak tek şey var, oda sağlıklı kalmaya çalışmak!

Onun için bir süre evde kalalım lütfen!

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Haydar Dursun
22 Nisan 2020, Çarşamba 03:30
Temiz Turizm Temiz kazanç Ancak onurlu Türk milletinin ve Medeniyetlerin beşiği Anadolu insanın Türkiyenin Adını Sahtekara çıkaranlarla savaşan, Tatil için gelen Turisti Tokatçıya, Dolandırıcıya yani centerlere satmayan Hanutçuluk yapmayan yapanı ihbar eden Acentalarla , memleketini tanıtan işini yapıp tur sonunda Alnı Açık gururla evine giden Rehberlerle sadece dürüstlükle turizmdeki herkes kazanır ve inanın çok kazanır. Onurlu Temiz Türk insanına yakışır Turisti bol günler diliyorum.
Ahmet Şahin
02 Nisan 2020, Perşembe 09:50
Hamit bey başlığı, içerikte bulamadık, sis perdesi kalkmadan birşey söylemek zor demişsiniz. Sis perdesi kalkınca herkes görecek zaten
Mehmet Güneli
30 Mart 2020, Pazartesi 06:07
Birbirimize destek olalım, umudumuzu kaybetmeyelim. Ne sisler dağıldı elbet tünelin sonu aydınlık olacak
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha