Bu kavuşma müzemize ilgiyi kat kat artıracak

Bu kavuşma müzemize ilgiyi kat kat artıracak
08 Aralık 2018, 13:40
Türkiye’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan "Çingene Kızı" mozaiğinin ABD'den Gaziantep'e getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi'nde ziyarete açıldı.

Çingene Kızı Mozaiklerinin 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle bugün ziyarete açıldı. Bakan Ersoy törende yaptığı konuşmada kültürel mirasın aynı duyguları paylaşmayı sağlayan güçlü bir bağlılık unsuru olduğunu söyledi.

Zeugma Müzesine ilgili kat kat artacak

Ersoy, şu ifadeleri kullandı: " Bugün Çingene Kızı'nın resmedildiği kompozisyona ait 12 parça eşsiz mozaik bizlerle ana yurdunda buluşuyor. Bu kavuşmanın Zeugma Müzemize olan ilgiyi kat kat artıracağına inanıyorum. Altını çizmek isterim ki, topraklarımızda yaşamış tüm uygarlıkların kültürel mirasına sahip çıkmak politikamızın temeli. Bu coğrafyadan koparılan kültür varlıklarının dönmesinin takipçisi olacağız. Tüm dünyaya insanlığın ortak mirası olan eserlerin ait oldukları yerde korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda hassasiyet göstermesi için çağrıda bulunuyorum. Her eser kendi vatanında güzel, orada anlamlı"

Şimdi Gaziantep'e gelme zamanı

Çingene kıızı mozaiğinin Türkiye'ye getiriliş sürecini anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'de " Şimdi gaziantep'e gelme zamanı. Uzaklarda aramayın. Çingene kızının ailesi, Belkıs'ın aileye nasıl kavuştuğuna hep beraber şahitlik edelim" diye konuştu.

Kayıp parçaların yolculuğu

Türkiye’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan Zeugma Çingene Kızı Mozaiklerinin Amerika Birleşik Devletlerinin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesine satıldığı tespit edilmişti. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, tesseraların (mozaik taşların her biri) tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu araştırmanın bir gazetede yer alması üzerine Türkiye’nin Şikago Başkonsolosluğu aracılığıyla üniversite yetkilileri ile görüşmelere başladı. Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Harran Üniversitesinden Prof. Mehmet Önal’ın hazırladıkları bilimsel analizler üniversite yetkililerine sunuldu. Bu kültür varlıklarının Türkiye’de 19’uncu yüzyıldan beri devlet malı olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Türkiye 20 Kasım tarihine kadar Bowling Green Devlet Üniversitesinde sergilenen tarihi mirasına bakanlığın hassas çalışmaları sonucunda 27 Kasım’da kavuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>