Bu kadar otel 5-6 ay kapalı kalıyor, 12 ay turizm için destek verilsin!

Bu kadar otel 5-6 ay kapalı kalıyor, 12 ay turizm için destek verilsin!
13 Ocak 2023, 09:14
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan turizmin 12 ay yapılabilmesinin koşullarının oluşturulması gerektiğini kaydetti.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, dünya çapında turizm tesislerine sahip bir bölge olduklarını ancak hem kapasite olarak hem de kalite olarak rekabet güçleri çok yüksek olmasına rağmen bu kadar büyük yatırımların büyük bir bölümü yılda 5-6 ay kapalı kaldığını söyledi.

Otellere 12 ay açık kalmasını sağlayacak destekler verilmeli!

Tesisleri kış aylarında da yapılabilecek alternatif turizm dallarına göre revize ederek açık tutulmasının sağlanması gerektiğini belirten Güngör şöyle konuştu: "Konaklama tesislerinin kış aylarında açık kalmasını sağlayabilirsek ölü sezondan doğan işsizlik sorununa da çözüm üretmiş oluruz. Turizmin yan dallarında faaliyet gösteren dükkânlarda 12 ay açık kalmasını sağlayarak iş potansiyellerinde ciddi bir artış sağlamış oluruz. Reklam ve pazarlama politikalarımızı 12 ay üzerinden yeniden düzenleyerek ölü sezon dediğimiz kış aylarında da ülkemize tatile gelmeyi cazip bir hale getirecek pazarlama stratejileri geliştirmeliyiz. Turizmin 12 aya yayılmasının önündeki en büyük engel olan tesislerin kışın kapalı olması sorunu bir şekilde çözülmelidir. Devletimizde bu tesislerin kışın açık kalmasını sağlayacak avantajları işletmecilere sunmalıdır. Konaklama tesislerine tanıtım ve reklam anlamında verilecek destek veya bir takım ekonomik teşvik paketleri ile kış aylarında tesislerin açık kalması sağlanmalıdır"

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha