Bu hafta neler oldu?

M. Nezih Hacıalioğlu
M. Nezih HacıalioğluSAB Tour Genel Müdürü
02 Aralık 2017, 20:28

23.Türsab Genel Kurulu BUnların girişimleri ile ertelendi. 26 Kasım’dan bugüne kadar neler yaşandı kısaca özetleyelim.

Türsab’ı kendi tapulu malları gibi görüp, ihtiraslı aşıklar gibi ‘Ya benimsin ya da kara toprağın’ dedi BUnlar ve koltuklarını korumak için akla hayale gelmeyecek yollara başvurdular.

26 Kasım 2017’de TÜRSAB’dan üyelere bir bildirim geldi. ‘Yönetim Kurulumuzun, 24.11.2017 tarih ve 57 no'lu olağanüstü toplantısında alınan karar gereği…’ diye başlayıp ‘...Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden ve toplantı esnasında huzur ve sükunetin kontrol edilmesinin mümkün olamayacağı anlaşıldığından 23. Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oybirliği ile karar verildi.” diye biten bir duyuru idi bu.

BUnlar ve herkes çok iyi biliyordu ki Yönetim Kurulu’nun ne ‘Güvenlik’ ile ilgili bir karar vermeye ne de ‘Genel Kurul Erteleme’ ile ilgili bir yasal hakkı yoktu.

Güvenlik konusu İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nün inisiyatifindedir. Genel Kurul erteleme yetkisi ise Türsab Yönetim Kurulu’nun inisiyatifinde değildir. Bu arada gelen yazı detaylı incelendiğinde 26 Kasım’daki Genel Kurul ertelendi ifadesi yer alıyordu. Yani bu duyuru 26 Kasım’da Turizm Bakanlığı'nın aldığı karar ile aynı. Turizm Bakanlığı çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi diyor. BUnlar güvenlik sebebiyle Genel Kurul ertelendi diyor. İleri bir tarihe demiyor.

Yani 2-3 Aralık’ta baskın bir seçim yapmanın zemini hazırlanıyordu.

Bu duyurudan hemen sonra ‘Başkan’dan Açıklama’ diye bir duyuru daha geldi. Dikkat ettiyseniz hukuksuz erteleme duyurusundan önce gelmedi bu açıklama. "Başkan’dan Açıklama" yazısında şu ifade çok dikkat çekici. ’Hepinizce bilindiği gibi bu yıl, Birliğimizin 23. Olağan Genel Kurulu’nu İstanbul’da gerçekleştireceğiz’. 24 Kasım’da hukuksuz erteleme kararını alıp 26 Kasım’da Genel Kurul gerçekleştireceğiz demek, BUnlar gibi kurnazların yapacağı bir hata olmadığı ortada. Bu da 2-3 Aralık’ta baskın bir seçim yapmanın zeminini hazırlamak için yapılan bir açıklamaydı. Amaç katılımı azaltıp Değişim Hareketi'ne destek verenlerin kafasını karıştırmaktı.

Sonuç olarak Değişim Hareketi güvenlik ile ilgili BUnların oyunlarını ortaya çıkardı. Şöyle ki BUnlar Seçim Kurulu’nun kararı olmadan İstanbul Valiliği'nden güvenlik taleplerini geri çektikleri anlaşıldı. Amaçlanan 2 Aralık’ta Genel Kurul'a gelecek olan delegelerin arasında kendi yandaşlarının tahrikiyle bir kaos ortamı yaratmaktı. Değişim Hareketi, BUnların güvenlik oyununu fark etti ve İstanbul Valiliği'nden gerekli güvenlik önlemlerini almasını sağladı. Ayrıca İstanbul dışından gelecek olan delegelerin İstanbul’a gelebilmesini sağlayacak altyapıyı hazırladı. BUnların kelimelerle oynayarak yaptıkları ‘Ölü Balık’ taktiği işe yaramadı.

BUnların güvenlik oyunu tutmayınca devreye son çare olan ‘Genel Kurulu Yapamıyoruz’ hamlesi geldi. Aslına bakarsanız bu karar bekleniyordu. Şöyle ki BU Yönetim Kurulu, Türsab son 2 yılda sadece ve sadece yeni acente kurulumundan 50 milyon TL gelir elde etmesine rağmen; bu ay açıkladıkları bilançoda 9 bin TL kasa ve 12 bin TL Banka hesapları olmak üzere içi boş bir kurum yaratmışlardı. Yani İlçe Seçim Kurulu'na vermiş oldukları dilekçedeki Genel Kurulu yapamıyoruz bahanesi doğru bir bahaneydi. Türsab’ın maalesef Genel Kurulu yapacak parası yoktu. Türsab Genel Kurulu 150 bin TL’ye yapılabilirdi. Aşağıda isimleri geçen BU Yönetim Kurulu üyeleri haydi kendi aralarında bu parayı toplayamadılar, üyelere sorsalardı herkes karınca kararınca bir destek verirdi. Nasıl olsa BUnlarda utanma yok; Teşvikiye Camii'nde bu cuma mendil açsalardı BUnlar ‘Türsab’a Yardım’ diye yine Genel Kurulu yapacak para toplanırdı.

Değişim Hareketi, 23.Türsab Genel Kurulu gerçekleştirebilmek için tüm hukuki ve bireysel girişimleri yapmış, ancak ‘Genel Kurulu Yapamama’ hamlesi Genel Kurulu kilitlemiştir.

İstanbul’un, yani Türkiye'nin güvensiz bir ülke olduğu kararının altına imza atan ve Türsab’ı kendi Genel Kurulu'nu yapamayacak hale getiren Yönetim Kurulu üyelerini kınıyorum. Türk halkı, turizm camiası ve Türsab üyeleri; ülkemize, sektörümüze ve Türsab'a sürdüğünüz BU utancı ve BU kara lekeyi her zaman hatırlayacaktır. Otelcisi, acentecisi, taşımacısı, tedarikçisi; özetle bu sektöre emek vermiş insanların yüzüne nasıl bakacaklarını çok merak ediyorum.

BU Kararlara İmza Atan Yönetim Kurulu Üyeleri

1-Başaran ULUSOY - Başkan

2-Bülent KATKAK – 2.Başkan

3-Çetin GÜRCÜN – Genel Sekreter

4-Numan OLCAR – Sayman Üye

5-Burak TONBUL - Üye

6-Davut GÜNAYDIN - Üye

7-Kerim ÇAVUŞOĞLU - Üye

8-Rıza GENÇAY - Üye

9-İsmail Hakkı YÜKSEL - Üye

Bu haftaki yazımı Türsab Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya’nın bir sözü ile bitiriyorum: ‘Allah, rakibinin hayırlısını nasip etsin.’

Haftaya BUnların, bu seçimleri neden erteletmek istediklerini detaylı bir şekilde değerlendireceğim.

Görüşmek üzere...

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Zafer Cengiz
04 Aralık 2017, Pazartesi 08:52
Köhneyerek içi boşalmış olan Çarpık*TURİZM Sürecine paralel olarak.. İstanbul da #TürkTURİZMİ'nde BU*ZANS Kimliğine oturmuş durumda değil midir..?! #TurizmdeÇÖZÜM
YÜKSEL TUĞAY
03 Aralık 2017, Pazar 01:45
sayın nezih bey bunların yatacak yerleri yoktur.Nasıl olsa tuzları kuru oturdukları yerden ahkam kesiyorlar onlarında oturdukları dalı kesecek 20 senedir bir adam çıkınca düşeceklerini anlayınca kıvırtmaya çalıştılar. ver hasıl ne yaparlarsa yapsınlar olacakları haydi abbas iş buraya kadar sen yoluna
tansu demir
03 Aralık 2017, Pazar 08:35
ellerinize saglik
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha