Bu gayrimenkul kaçmaz!

Bu gayrimenkul kaçmaz!
17 Mart 2021, 12:34
Afyon'un ilk Alışveriş Merkezi Zeyland AVM satışa çıktı. Farklı birçok projeyi hayata geçirebileceğiniz eşsiz konumda alana sahip olan gayrimenkul, cazip fiyatıyla alıcısı için adeta bir pandemi fırsatı.

Zeyland AVM, Afyon - İzmir – İstanbul karayolundan ayrılan yan yol üzerinde yer alan Afyon’un ilk Alışveriş Merkezi projesidir. Cazip fiyat seviyesinde yatırımlık dükkan satın alıp, yüksek kira getirisi elde etmek isteyenler için yıllarca en doğru seçenek projelerinden biri olmuştur. Afyon’da yatırım yapmak isteyenler için veya avantajlı bir konumda mağaza açmak isteyenler için yine bu görkemli proje her zaman ilk akla gelen isimdir.

Zeyland AVM’nin de içinde yer aldığı gayrimenkul, şehrin tam merkezindeki güçlü konumuyla şehrin her daim buluşma ve eğlence noktası; Afyonluların yaşamının vazgeçilmez bir parçası olmayı sürdürecek projelere zemin hazırlayacak nitelikleri taşımaktadır.

Gayrimenkul iki ayrı yapıdan oluşmaktadır. Yapılardan bir tanesi, 395 m2 taban alanına oturan akaryakıt istasyonu ve market ile gıda alanından oluşmaktadır. Diğer yapı ise, 3 katlı 12 bin 148 m2 brüt alandan oluşan ve 8 bin 380 m2 net toplam kiralanabilir alana sahip Alışveriş Merkezi’dir. Alışveriş Merkezi Binası tek bir ziyaretçi girişine açıktır. Bu giriş, Afyon - İzmir – İstanbul karayolundan ayrılan yan yol üzerindedir.

Binanın kuzey yönünde ise yaklaşık 215 araçlık açık otopark alanı, güney yönünde ise toplu konut alanı ve ilköğretim okulu yer almaktadır. Binanın batısından ise Erkmen beldesine giden ana yol geçmektedir. Akaryakıt istasyonu günde yaklaşık 5 ton yakıt satışı yapmaktadır.

Peki bu görkemli yapı istendiğinde ne tür projelere dönüştürülebilir?

Projeye dair TURYAP tarafından oluşturulan senaryolar:

Yapılan tüm çalışmaların sonucunda en iyi kullanım önerisi akaryakıt istasyonu ve turizm kullanımı olarak önerilmiştir ancak bilindiği üzere proje alanında halihazırda perakende ticaret merkezi ve yanında akaryakıt istasyonu ile marketi yer almaktadır. Yatırımcının isteği üzerine mevcut alışveriş merkezinin iyileştirilmesi adına da bir senaryo hazırlanacaktır. Bu durumda 2 farklı senaryo üzerinde durulacaktır;

1. Mevcut yapı korunarak kullanım işlevinin değiştirilmesi (otel , turizm ve akaryakıt istasyonu)

2. Mevcut yapının alışveriş merkezi işlevi korunarak zayıf taraflarının iyileştirilmesi.

Küçük değişikliklerle otele dönüştürülebiliyor

Bu yapılan değerlendirmelerin sonucuna proje alanına uygulanabilecek senaryolar kapsamında; proje alanında tek işlev otel kullanımı yer almalıdır. Bunun için mevcut binayı yıkmayıp, yeni imar durumunu kullanarak belediye onaylı tadilat-tamirat projesi hazırlatarak otele dönüştürülecektir. Otel ihtiyacı için gerekli olan birimleri düzenlemek amacıyla plan üzerinde birtakım değişiklikler yapmak gerekmektedir.

Plan 1. Proje alanı otel kullanım önerisi bodrum kat şematik planı

Plan 2. Proje Alanı Otel Kullanım Önerisi Zemin Kat Şematik Planı

Plan 3. Proje Alanı Otel Kullanım Önerisi 1. Kat Şematik Planı

Teşvikten faydalanmanız mümkün

Bilindiği üzere Afyon termal tesisleri ile ünlüdür. Bölgedeki hemen her otel projesinde termal tesis – spa da yer almaktadır. Öte yandan bölge teşvik bölgesi ilan edilmiştir. Bölgeye gelen birçok yerli yabancı turist bu özellikteki dinlenme alanlarını öncelikli olarak tercih etmektedirler. İleride gelişen bütün projelerde de muhakkak bu potansiyel değerlendirilecektir.

Lokasyonu değerli kılan komşular

Bununla birlikte proje alanımızın kuzey batısında bulunan 25.000 m2 kapalı alana sahip inşaatı başlamış olan büyük müze, kongre ve fuar merkezi bulunmaktadır. Bu tesisin inşaatının bitmesi ve havaalanının açılması ile birlikte proje alanımızın bulunduğu lokasyon adeta bir kongre ve termal turizm vadisi halini alacaktır.

İş turizmine fırsat tanıyan yatırım

Havaalanı açıldıktan sonra özellikle iş turizmi amaçlı oteli ziyaret eden müşterilere derin bir uyku vaat eden, iyi yemek sunulan, sportif, tatmin edici spa termal ve masaj hizmeti sunabilen ve içeri girdikten sonra dışarı bakma ihtiyacı olmayacak şekilde tasarlanmışken aynı zamanda aile odalarıyla da bölgenin ana turizm sektörü olan termal turizm için ailece gelen müşteriye konfor ve rahatlık sunacaktır. Aile odalarında yer alan jakuziler ile gerekirse odalarında termal hizmetinden faydalandırılacak olan müşteriler için çocukları ile seyahat etme zorluğu da ortadan kaldırılmış olacak ve tercih sebebi olacaktır.

Kendi kendini büyüten proje

Bütün bunların yanı sıra proje alanı imar durumunda da belirttiğimiz üzere, imar durumunun artmış olmasıyla kazanılan yaklaşık 2000 m2 imar hakkının değerlendirilmesi proje alanında oda sayısını artırmakta faydalı olacaktır. Bunun için belediye ile görüşülmeli, yıkmadan fonksiyon değişikliği amacıyla proje değiştirme ve tadilatı yaptırılmalıdır. Bu nedenle fizibilite çalışması yaklaşık 36 oda eklenerek yani toplam 132 oda olarak hesaplanmıştır. Fizibilite tabloları ekte verilmektedir.

Bu gayrimenkulün pazarlanmasında şirketimiz TURYAP 4. Levent Temsilciliği tek yetkili firmadır.

Lütfen detaylı bilgi ve sunum için arayınız.

Şenay Yurtsever

GSM: 0535 413 57 87

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha