Bu daha başlangıç, bundan sonra her sene…

Bu daha başlangıç, bundan sonra her sene…
11 Ocak 2018, 10:09
2018 Troia Yılı kapsamında düzenlenecek olan etkinlikler hakkında bilgiler veren Bakan Numan Kurtulmuş; Troia Müzesi’nin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştireceklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi'nde düzenlenen “2018 Troia Yılı” tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Numan Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zengin bir tarihi birikime sahip olduğunu, bu birikimin daha güzel bir şekilde anlatılması ve dünyaya tanıtılması gerektiğini belirtti.

“Türkiye’yi bir dünya markası olarak tanıtacağız”

“2018 Troia Yılı” dolayısıyla Troia’nın, Türkiye’nin bir değeri olarak tanıtmakla kalmayacaklarını, aynı zamanda Türkiye’yi bir dünya markası olarak tanıtacaklarını aktaran Bakan Kurtulmuş, “Bu, bizim Türkiye düşmanlığına vereceğimiz, kültür alanında hazırlayacağımız en önemli cevaplardan birisidir. Bunu en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.

“Her sene ülkemizdeki başka bir güzelliği dünyaya tanıtacağız”

Troia'nın 1998'de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdiğini ve 2018’in bunun 20. yılı olduğunu hatırlatan Bakan Numan Kurtulmuş, “Troia Yılı” dolayısıyla dünyanın Türkiye’den, Çanakkale’den, Troia’dan haberi olmasının sağlanacağını aktardı. Bakan Kurtulmuş, bundan sonra her sene ülkedeki başka bir güzelliğin dünyaya tanıtılması için çalışmalar yapılacağını belirtti.

Troia Yılı etkinlikleri

Troia Yılı dolayısıyla yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerle ilgili de bilgi veren Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Devlet Opera ve Balesi’nin düzenleyeceği etkinlikleri Türkiye'nin birçok yerinde icra edeceğiz. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün tertip ettiği konserler, birtakım etkinlikler vasıtasıyla Troia’yı hem burada hem Türkiye’de hem de yurt dışında bütün ilgililere tanıtmaya gayret edeceğiz. Devlet Tiyatroları üzerinden sahnelenecek oyunlarla Troia’ya karşı ilginin ortaya çıkması için gayret sarf edeceğiz. Burada tertiplenecek 3 günlük bir uluslararası etkinlikle Troia ile ilgili insanları bir araya getireceğiz ve o etkinlikler çerçevesinde, Türkiye'nin en güzel müzelerinden biri olan Troia Müzesi'nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Dünyanın farklı yerlerinden basın mensuplarını buraya getirip Troia'yı tanıtmak ve onlar üzerinden Troia'nın dünyaya tanıtılması için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Yurt dışında onlarca fuara katılacağız. ÇOMÜ, 2 büyük uluslararası kongre, bir kısa film yarışması finalinin gerçekleşeceği etkinlik dizisi yapacak. Troia araştırmalarına birtakım ödüller verilecek.”

Bakan Kurtulmuş, 2018’den sonra Troia defterinin kapanmayacağını, sonraki yıllara taşınacağının da altını çizdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha