Bu da oldu... Personel yokluğundan uçuşlar azaltılacak

Bu da oldu... Personel yokluğundan uçuşlar azaltılacak
18 Haziran 2022, 09:37
Avrupa'nın en işlek havalimanlarında personel sayısının yetersizliği uçuş sayısının azaltılmasına sebep oluyor.

Londra Gatwick Havalimanı yönetimi yazın yapılacak uçuşların, yeterli sayıda çalışan olmadığı için azaltılacağını açıkladı.

Günlük uçuş sayısı 825'e indirilecek

Geçtiğimiz yıllarda 900 olan günlük uçuş sayısı temmuzda 825’e ve ağustosta 850’ye indirilecek.

Koronavirüs pandemisi boyunca havacılık endüstrisinde çalışan binlerce kişi işten çıkarılmıştı. Karantinaların ve uçuş yasaklarının sona ermesinden sonra ise uçuş ve yolcu sayıları artmış, havalimanları yetersiz kalmaya başlamıştı.

Londra havaalanlarında bir süredir yaşanan uçuş iptalleri ya da uzun süreli rötarlar on binlerce yolcuyu mağdur etti.

Bunun üzerine hükümet ve yetkililer havayolu şirketlerine yaz dönemi için gerçekçi uçuş takvimleri oluşturmalarını söyledi.

Gatwick yönetimi, uçuş sayısını azaltma kararının geçici olduğunu, yolculara “daha güvenilir ve iyi standartlarda hizmet verebilmek için” alındığını belirtti.

Havaalanı yöneticisi Stewart Wingate, Kraliçe 2. Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları gerekçesiyle etkinliklerin düzenlendiği hafta pek çok havayolu şirketinin eleman yetersizliğinden dolayı sıkıntı yaşadığını ifade ediyor ve ekliyor:

“Bu kararı uygulamaya geçirerek havayolu şirketi ve yer çalışanlarına uçuş programlarını daha iyi hayata geçirmek için yardımcı olmayı hedefliyoruz”.

Platin Jübile haftasında İngiltere genelinde 150’den fazla uçuş iptal edilmişti. Okul tatillerinin olduğu dönemlerde ve Paskalya zamanı da uçuşlarda aksamalar oldu.

Havayolu şirketi EasyJet tarafından yapılan açıklamada, Gatwick Havalimanı tarafından duyurulan durumun farkında olunduğu ve operasyonlarını nasıl etkileyeceğinin gözden geçirildiği söylendi.

Avrupa genelinde, havaalanlarının şu anki ortamda gerçekçi kapasitesinin iyi şekilde tespit edilmesiyle havayolu şirketlerinin müşterilerine güvenilir hizmet verebileceği belirtildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha