British Airways, Ryanair ve EasyJet karantina kararını yargıya taşıdı

British Airways, Ryanair ve EasyJet karantina kararını yargıya taşıdı
12 Haziran 2020, 21:16
British Airways, Ryanair ve EasyJet hükümetin karantina politikası nedeniyle yasal süreç başlatarak yurt dışından gelenlerin 14 gün karantinada kalma uygulamasını yargıya taşıdı.

Üç havayolu şirketi hükümetin bu politikasının "İngiliz turizmi ve daha geniş ekonomi üzerinde yıkıcı bir etkisi" olacağını ve binlerce kişinin işsiz kalacağını vurguladı. Mahkemenin inceleme başlattığı belirtilirken seyahat edenler için uygulanan kuralların Covid-19 pozitif olanlara uygulananlardan daha katı olduğu iddia edildi.

İngiltere hükümeti aldığı kararla 8 hazirandan itibaren ülkeye giriş yapan yolculara 14 gün karantina sürecinin uygulanacağını, bu kurala uymayanların ise 1.000 Pound para cezası verileceğini açıklamıştı. Yolcular aynı zamanda kişisel iletişim bilgilerini ve ikamet adreslerini güvenlik birimlerine iletmek zorundalar.

Havayolları, bu politikayı desteklemek için herhangi bir istişare ve bilimsel kanıt bulunmadığını belirtirken, hükümetin insanların İngiltere'den daha düşük enfeksiyon oranlarına sahip ülkelere seyahati engellediği ifade edildi. Bununla birlikte hükümet, bu tedbirlerin halk sağlığının korunması için alındığı ve belirli bir zaman dilimi için geçerli olduğunun altını çizdi.

Hava koridorlarına açıklık getirilmedi

Üç havayolu şirketi yaptıkları ortak açıklamada, Birleşik Krallık ile düşük enfeksiyon oranlarına sahip ülkeler arasında karantinadan bağımsız seyahat yapılmasına olanak tanıyan, "hava köprüleri" olarak adlandırılan uçuş düzenlemesinin ne zaman ve nasıl uygulanabileceğine dair herhangi açıklayıcı durumun olmadığını belirterek hükümeti yüksek riskli ülkelerden gelecek yolculara kısıtlama yapmaları yönünde daha önceki politik karara dönme önerisinde bulundular.

Havayollarında işten çıkarmalar

British Airways'in 45.000 çalışanından 12.000'inin durumu kritik ve 1.000'den fazla pilotun pozisyonu riskte görülüyor. Ryanair'in patronu Michael O'Leary 1 yıl boyunca ayakta kalabilmek için en düşük işgücü ile çalışacaklarını ve kadroyu yüzde 15 oranında azaltacaklarını söyledi. Bu da yaklaşık 3.000 kişiye karşılık geliyor. EasyJet, ise işgücünün % 30'unu keseceğini söyledi ki bu da 4.500 kişi anlamına geliyor. 10.000 kişiyi istihdam eden Virgin Atlantic, 3.000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Bilindiği üzere Avrupa havayolları arasında Perşembe günü 22.000 kişiyi işten çıkaracağını söyleyen Almanya'nın Lufthansa yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha