Borç batağındaki turizm devine iyi haber

Borç batağındaki turizm devine iyi haber
29 Ağustos 2019, 08:13
Borç batağındaki İngiliz seyahat devi Thomas Cook Grubu'nun kreditörleri, Fosun öncülüğündeki kurtarma paketini destekledi

Borç batağındaki İngiliz seyahat devi Thomas Cook Grubu'nun kreditörleri, Çinli yatırımcı Fosun Turizm Grubu öncülüğündeki 1.1 milyar dolarlık finansal kurtarma paketine destek sağladı

Thomas Cook Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fosun'un 450 milyon sterlinlik (552 milyon dolar) sermaye takviyesi yaparak Cook'un tur işletme kolunun yüzde 75'ini ve havayolu kolunun ise yüzde 25'ini devralacağını duyurdu. Bankalar ve hissedarlar da aynı miktarda katkıda bulunarak borçlarını kalan hisselere dönüştürecek.

Kurtarma paketinin ticari şartları hakkındaki anlaşmanın Temmuz ayında duyurulması, Londra merkezli şirkete turizm şirketlerinin karlarının azaldığı sezon dışı dönemden önce destek sağladı.

Bloomberg verilerine göre, Thomas Cook'un 750 milyon euro (832 milyon dolar) değerindeki 2022 vadeli tahvilleri yüzde 48 artarak euro cinsinden 30.4 sent ile üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Hissedarların kurtarma paketiyle sonucu hisselerin aşırı bir şekilde seyreltilmesine hazırlanmaları ile birlikte, Londra saatine göre 8.04 itibariyle hisse değeri yüzde 15 düşerek 6 peniye kadar indi. Şirket, diğer yatırımcıların da Fosun ile beraber yeniden sermayelendirmeye katılma şansları olduğunu belirtirken, ilk defa şirket hisselerinin Borsa kotundan çıkarılabileceğini de söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha