Booking.com yasağı rakiplerine yaradı

Booking.com yasağı rakiplerine yaradı
02 Mayıs 2017, 09:30
Booking.com’un Türkiye’deki rezervasyon faaliyetlerinin durdurulması Tripadvisor ve Tatilsepeti gibi rakiplerine avantaj sağladı.

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin mahkeme kararıyla durdurulması rakiplerine yaradı. Bu süreçte Tripadvisor, Trivago ve Tatilsepeti gibi portalların Türkiye iç pazarındaki operasyonlarında önemli artış yaşandı.

2005 yılında Almanya’da kurulan ve son 2 yıldır Türkiye pazarında etkin rol alan Trivago yetkilileri Dünya Gazetesi’nden Emre Eser’e değerlendirmelerde bulundu. Şirket kaynaklarına göre, 29 Mart’ta haksız rekabet gerekçesiyle booking. com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin engellenmesinin ardından trivago.com üzerinden işlem yapılan diğer sitelerin rezervasyonlarında hızlı artış yaşandı. Türk kullanıcılar Türkiye’deki bir şehir için rezervasyon yapmak istediğinde booking.com’u göremediği için artık karşılarına çıkan diğer online rezervasyon veya tur şirketleri üzerinden işlem yapıyor. Trivago’ya göre rezervasyon sayısında azalma yaşanmadı, sadece Türk kullanıcılar diğer portallara yöneldi. İnternet ve TV reklamları ile sık sık boy gösteren ve online rezervasyon sitelerini ortak bir portalda toplayan fiyat karşılaştırma sitesi Trivago bu süreçte Türkiye iç pazarına daha fazla odaklanmayı tercih etti. Pazardan daha fazla pay alabilmek için reklama ağırlık veren şirket, bu sayede önemli sayıda geri dönüş aldığını ve reklam yatırımlarında kısıtlamaya gitmeyeceğini duyurdu.

Trivago, booking’den komisyon alıyor

Trivago.com, booking ve tripadvisor gibi siteleri tek bir portalda toplayarak otel fiyatlarını karşılaştırıyor. Buraya girip otel aratan bir kullanıcı karşısına çıkan seçeneklerden birini tercih ettiğinde Trivago, kullanıcının satın alma işlemi üzerinden komisyon alıyor. Şirketin Türkiye pazarlama faaliyetleri ise Almanya’daki Düsseldorf ofisinden yürütülüyor.

‘Yasak, rezervasyonlarımızı artırdı’

Türkiye genelinde tatilcilerin uzun süredir planlarını online sistemler üzerinden yapmaya başladığını ifade eden tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, booking’in yasaklanmasının ardından operasyonlarında ciddi artış olduğunu söyledi. Küçükyılmaz, yakaladıkları yüzde 30’luk artışın içinde booking.com yasağının önemli payı olduğunu ifade etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha