Bolu'daki butik otel inşaatında sona doğru

Bolu'daki butik otel inşaatında sona doğru
11 Ocak 2019, 11:02
Bolu'nun Gerede ilçesindeki Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu tüm hızıyla devam ediyor.

Bolu'nun Gerede ilçesi Arasta bölgesinde bulunan Kiliseli Tüccar Han’ın restorasyonu devam ediyor. Uzun süre kullanılmadığı için son derece bakımsız ve yıkılacak hale gelen Han, çalışmaların başlamasıyla birlikte eski günlerdeki ihtişamlı görünümüne kavuşmaya başladı. Yapılan çalışmalar kapsamında geçmişte dışına yapılan badana özenle kaldırılarak orijinal taşlar ortaya çıktı.

Bahar aylarında tamamlanacak

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar açıklamasında “Üst katları butik otel, alt katları ise lokanta kafeterya ve yöresel ürün ticaret merkezi olacak. 23 odası bulunan Han, dış cephesi de dahil aslına uygun hale getiriliyor. Burayı hem turizme hem de ekonomiye kazandıracağız.’’ dedi. Allar, Tüccar Han'ın restore çalışmalarının bahar aylarında tamamlanacağını bildirdi.

Bizanslılardan kalma

Bizanslılardan kalma Kiliseli Tüccar han iki katlı ve bazı bölümleri ahşap. Güneyinden oldukça büyük bir kapıyla girilen hanın ortasında üstü açık büyükçe bir avlusu bulunuyor. Binanın alt katında hayvan barınağı ve dinlenme odaları, iki ahşap merdivenle çıkılan üst katında da yatak odaları mevcut.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha