Bodrum, yerli turiste hayal!

Bodrum, yerli turiste hayal!
13 Haziran 2022, 12:28
Duayen turizmci Galip Gür turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Döviz kurlarının yükselmesiyle Bodrum, yabancı turist açısından daha ucuz bir tatil beldesine dönüştü.

Gür: Yerli turist için şartlar zorlaştı

Cumhuriyet’e konuşan Dünyanın En Güzel Koyları Birliği Genel Sekreteri duayen turizmci Galip Gür, “Türkiye, Avrupa ülkeleri için cennet oldu. Yunan adalarından günlük alışveriş için gelenler oluyor. Yerli turist için ise şartlar zorlaştı, otellerde kalmak biraz sıkıntılı olacak” dedi.

Turizm sektöründe pandemi sonrası toparlanmanın çok zorlaştığını söyleyen Gür, “Türkiye’nin elinde olmayan gelişmeler de var. Hava yollarında sorunlar yaşanıyor. İngiltere ve Hollanda’da charter uçuşlarda iptaller yaşanıyor. Rusya ve Ukrayna’da sorunlar var. Her türlü olumsuzluğa rağmen haziranın ortalarına doğru büyük bir hareket olmasını bekliyoruz. Asıl beklentimiz yaz aylarında Avrupa ülkelerinden” diye konuştu.

Bodrum'da denetimler sıkılaştırılmalı

Türkiye’nin döviz ihtiyacının her geçen gün büyüdüğünü belirten Galip Gür, turizme odaklanma zorunluluğunun daha da arttığını vurguladı. Gür, bu süreçte Bodrum’da denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini dile getirerek, ilgili kurumların işletmelerde denetimlerini yapması, fiyat listesinin asılması ve menü bulunması gerektiğini söyledi.

Her işletme kafasına göre fiyatlandırma yapamaz

Bodrum’un, sosyal medya üzerinden paylaşılan yüksek tutarlı adisyon fişleriyle gündeme gelmesinin doğru olmadığını belirten Gür, “Kim daha çok sosyal medyada yoğun bir şekilde paylaşırsa o doğruymuş gibi algı oluşuyor. Her işletme kafasına göre fiyatlandırma yapamaz. Bakanlık belgeli iseniz sunacağınız ürünün fiyatını onaylatmak zorundasınız. Aksi dolandırıcılığa girer” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha