Bodrum'un turist hedefi tutmadı

Bodrum'un turist hedefi tutmadı
18 Eylül 2023, 13:21
Bu sene için 1,5 milyon turist hedefleyen Bodrum’da beklentiler karşılanmadı.

Bu sene için 1,5 milyon turist hedefleyen Bodrum’da, beklentiler karşılanmadı.

1,5 milyon hedefi tutmadı, 500 binlik kayıp!

Gazete Duvar'dan Selçuk Aslan'ın Turizm derneklerinden aldığı bilgilere göre, eylül ayının ilk haftası itibariyle 1 milyona yakın turist ilçeyi ziyaret etti. Sektör temsilcileri, bu yıl için hedeflenen turist sayısına ulaşılamayacağı konusunda hemfikir.

Artan fiyatlar nedeniyle yerli turistin ilgisinin az olması, Avrupa ve Rusya’dan beklendiği kadar ziyaretçinin gelmemesi, hedeflerin gerçekleşmemesinde önemli rol oynuyor.

Bu sezon sadece Kurban Bayramı haftasında Bodrum’daki otellerde doluluk oranı yüzde 90’lara kadar çıktı. Bu otelcilere sezon için umut verdi ancak, beklentilerinin aksine doluluk oranları temmuz ayı itibariyle yüzde 50’lere kadar düştü. Bekledikleri oranları yakalayamayan otelciler, personel çıkarmaya başladı.

Sezon başında konuştuğumuz turizm sektörü temsilcileri, öngörülerini paylaşmış, Kurban Bayramı’ndaki doluluk oranlarının sezona yayılması gerektiğini söylemişti.

Nitekim sektör temsilcilerinin beklentileri değil ama endişeleri gerçek oldu. Bu yıl için 1,5 milyon turist hedefi koyan Bodrum, döviz kurunda yaşanan artışlar ve yükselen fiyatlar nedeniyle dış pazardan da beklediği ilgiyi görmedi.

Softa: Yurtdışı müşterisi Türkiye'yi tercih etmedi

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) yöneticisi olan Hüseyin Softa sezonun genel olarak beklentilerin altında kaldığını söyledi. Türkiye turizminde Avrupa ve Rus destinasyonunun önemli olduğunu belirten Softa, bu bölgelerden de yeterli ilgiyi göremediklerini belirtti.

Hedefe uzak olduklarının altını çizen Softa, “Bu sene genel olarak istediğimiz gibi bir süreç olmadı. Deprem eşliğinde sezonu açtık. Sonrasında yaşanan seçim ve diğer gelişmeler, turizmi gölgede bıraktı. Temmuz ayında ciddi sorunlar yaşadık. Hem iç hem de dış pazarda ilgi azaldı. Doluluk oranları yüzde 50’lerin altına düşen oteller eleman çıkarttı. Özellikle yurt dışı müşterisi Türkiye’yi tercih etmedi. Ağustos ayı anormal bir şekilde iyi geçti. Bir anda doluluk oranlarımız yüzde 80’lere çıktı. Eylül ayının ilk haftası da iyi geçiyor. Ama bu gelişmelere rağmen hedeften uzak durumdayız” dedi.

Son dönemlerde Bodrum’da artan günübirlik ev kiralama işlemlerinin otelcilik sektörüne olumsuz etki yarattığını belirten Softa, “Burada bir haksızlık var. Bizler gelir vergisine ve KDV’ye tabiyiz. Eleman çalıştırıp vergilerini veriyoruz ama öbür tarafta hiçbir vergiye tabi olmayan, hiçbir gideri olmayan insanlar kazanç sağlıyor. Bu turizmin kara deliğidir. Ciddi rakamlar kazanıyorlar ama usulsüz yapılıyor bu işler. Bunlar, turizmin kalitesini de bozan girişimler. Bu konuda acilen adımların atılması lazım” diye konuştu.

Yorumlar
Hüseyin
20 Eylül 2023, Çarşamba 10:29
Hıı o zaman fiyatlarınıza bir bakacaksınız geçen yıl 3 kişi 8 bin tl kaldığım oteleli aynı tarihte bu yıl 36 bin tl ya aldım
Atilla
19 Eylül 2023, Salı 06:59
Eylül ayı, Belediyenin yeri bile aşırı pahalı, restoranlarda fiyatlar cep yakıyor. Ortalama kişi başı içkisiz 500 TL. Balık veya et olursa en az 1.000 TL. Pansiyonlar 1.000-1.500 TL.
Cem sonsuz
18 Eylül 2023, Pazartesi 08:58
E öyle uçuk kaçık fiyatlar yok bay kontenjanı yok evlilik cüzdanı vs vs dünya saçma şeyler dahada kötü olabilir abartmasınlar bazı şeyleri insanları bodrumdan soğutmasınlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha