Bodrum Masalı

Nasih Demir
Nasih DemirDestination Handling Services
sayfayı yazdır, turizm ajansı
09 Haziran 2017, 16:35

Bodrum Masalı… Son zamanlarda popüler bir dizi ve birçok kişi tarafından izleniyor. Tipik bir Türk dizi filmi, hemen hemen bütün dizilerde olduğu gibi bu dizinin içinde de aşk, duygu fırtınası, mutluluk, hüzün, görsel güzellikler, yalan, ihanet, ticaretin acımasızlığı… Kısacası ülkemizin sokaklarındaki yaşamların yansımaları var.

Dizi, Bodrum’da çekildiği için popülerliği bir kat daha artıyor; izlenme oranları kısaca “ratingler” tavan tabi ki… Bodrum’un film gibi güzelliklerini de yansıtan bu dizi halen yayındayken; bugün elimize geçen Ocak – Mayıs sonu turizm verileri başka bir "Bodrum Masalı" gerçeğini önümüze koyuyor.

Kafamdan uydurmuyorum; felaket tellalı da değilim ama birilerinin gerçeği anlatması da gerekir diye düşünüyorum.

Hep söyledik söylemeye de devam edeceğiz: Bodrum’un turizmde şu anki bulunduğu nokta var olan kriz ile açıklanmayacak kadar derin ve daha ciddiye alınması gereken elzem bir konu. Bodrum uzun yıllardır Türkiye'deki turizm verilerinin dışında negatif seyir izleyen bir destinasyon. Bu destinasyonun kendine özgü çok önemli yapısal sorunları var! Bu sorunlar halı altına süpürülerek çözülmez, şapka öne konmalı ve öz eleştiri yapıp gerçekleri görüp sorunlarımızla yüzleşmeliyiz... İyi bir destinasyon yönetimi şart!

Aşağıdaki tabloda yer alan 2016 – 2017 Mayıs ayı verilerine baktığımızda;

  1. İngiltere pazarı (ki bu pazar ana pazarımızdır; olmazsa olmazımızdır) Mayıs 2016’ya göre 2017 de % 31 eksi de
  2. Hollanda pazarı 2017 Mayıs ayında % 62 ekside
  3. Belçika ve Fransa sayıları o kadar azaldı ki artık istatistik tutulurken “diğer” bölümüne atılıyor
  4. Polonya % 20 ekside ve diğer Avrupa pazarı neredeyse hepsi ciddi oranda ekside, İskandinav pazarı neredeyse yok denecek kadar az, yüzde olarak % 60 - 70 ekside.
Artı olan pazarlar Rusya ve Ukrayna

Son iki kriz yılını saymazsak bile Bodrum, yıllardan beri Türkiye’deki turizm hareketlerinin paralelinde gitmiyordu. Türkiye’de ortalama yıllık % 10 büyümelerin olduğu yıllarda bile Bodrum (+/-) % 2’lik performanslar sergiliyordu.

Örneğin daha bir kaç yıl önce Bodrum Havalimanı’na inen İngiliz sayısı toplamda 430 bin civarındayken bu yıl beklenti 60 bin civarındadır. Bu sektörde direkt ya da dolaylı bulunan ve Bodrum’da yaşayan herkes bu tablodan sorumludur.

Takke düştü kel göründü…

Etiketler:Nasih Demir
Yorumlar