Bodrum'da sezonun ilk ayında yüzde 4'lük kayıp!

Bodrum'da sezonun ilk ayında yüzde 4'lük kayıp!
19 Mayıs 2024, 22:23
Bodrum’da turizm sezonu yüzde 4’lük kayıpla başladı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 15 Nisan’da açılan resmi turizm sezonu, bir aylık süreci geride bıraktı. Yeni sezona umutlu giren turizmciler, geçen sezonlardan farklı olarak, nitelikli ve döviz girdisi yüksek turist politikası izleyecek.

Sezon başında rezervasyonlara yansıyan talepler olumlu olsa da geçen seneye kıyasla bir aylık zaman diliminde yüzde 4’lük bir kayıp mevcut. Turizmcilere göre bu düşüş geçici. Haziran ayı itibariyle ziyaretçi sayısında artış olacağını belirten turizmciler, sektörün toparlanacağını öngörüyor.

Dengiz: Nisan'da yüzde 4 kayıptayız

Gazete Duvar'dan Selçuk Arslan'a değerlendirmelerde bulunan Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz geçen senenin aynı dönemine kıyasla bir aylık süreç için konuk sayısında yüzde 4’lük kayıp olduğunu söyledi. Dengiz, “Bu sene ana hedefimiz 1 milyon turist ağırlamak. Bunun için turizmin tüm paydaşları çalışmalarını sürdürmekte. Bu sezonu açtık ve bir aylık bir süreci geride bıraktık. Uçuşlar da başladı. Sektör hazır durumda. Geçen sene ile kıyaslandığında turist sayısında yüzde 4’lük bir düşüş var. Bu nisan ayı kıyaslaması sadece. Bu düşüşün nedeni ise bize göre yaşanan ekonomik gelişmelerden kaynaklanmakta” dedi

Kurban Bayramı'nda yoğunluğun artmasını bekliyoruz

Kurban Bayramı ve sonrası için talep ve rezervasyonların olduğuna dikkat çeken Dengiz, “Türkiye genelinde en çok tercih edilen destinasyon Bodrum’dur. Bodrum’un Türkiye’deki turizm potansiyelinden hak ettiği payı bu sene alacağını düşünüyorum. Talep ve rezervasyonlara baktığımızda okulların kapanma sürecinde ve Kurban Bayramı'nda yoğunluk artacak gibi duruyor. Daha önceki rezervasyonlar, bu dönemi işaret ediyordu. Yeni gelen talepler de bu yönlü devam ediyor. Elimizdeki veriler bu senenin daha verimli olduğunu gösteriyor. Zaten erken rezervasyonlar da sürüyor. Direkt uçuşlar için çalışıyoruz. İngiltere ve Almanya’dan direkt uçuşların yapılması için gerekli girişimlerde bulunduk. Bu tip ülkelerden direkt uçuşlar turizm açısından son derece önemli. Bu ülkelerden gelecek turist hem niteliksel hem de döviz getirisi açısından önem arz etmekte. Bütün çalışmalarımız Bodrum’da turizmin niteliğini artırmak üzerine kurulu. Bu bağlamda adım adım yürüyoruz” diye konuştu

Maliyetler nedeniyle birçok otelin sistem değişikliğine gittiğini belirten Dengiz, “Özellikle artan maliyetler nedeniyle oteller, 'her şey dahil' sistemine dönüyor. 'Bu çok gerekli mi' diye sorarsanız bizce gerekli değil. Maliyet baskısı altında kalıp böyle tercihler yapılmakta. Bu sorunun çözümü için yeterli değil. Butik otellerin sayısının artırılması lazım. Daha güzel bir hizmet, daha güzel bir akşam yemeği, güler yüzlü hizmet ile turisti ağırlayabiliriz. Pazarlama taktiği böyle olmalıdır. Bu durum hem kaliteli hizmet hem de yabancı turistin niteliğini etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha