Bodrum Belediye Başkanı'ndan fuar çıkışı!

Bodrum Belediye Başkanı'ndan fuar çıkışı!
12 Mayıs 2019, 22:35
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Dijital Turizm Zirvesi 2019" toplantısında turizm fuarlarıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, Bodrum Belediyesi ve Sosyal Medya Kampüsü'nün destekleriyle "Dijital Turizm Zirvesi 2019" toplantısı düzenlendi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın da katıldığı toplantıda konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras turizm fuarlarıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Bodrum'a gelen her turistin, Bodrum'un dijitalleşen dünyadaki turizm elçileri olması gerektiğini söyleyen Aras, bu süreçte fuarlarla sınırlı kalan uluslararası tanıtım faaliyetlerini nasıl dijital platforma taşıyacaklarını da anlattı.

Boşa harcanan para

Başkan Aras, " Bodrum'da yerel değerler, tarih, kültür, denizcilik var. Oysa bu fuarlarda bunların hiçbiri lanse edilmiyor. Tamamen boşa harcanan para olarak görüyorum. O bütçenin çok daha azıyla sosyal medyada Bodrum'u milyonlarca kişiye tanıtabiliriz. Artık insanların tercihi değişti. Çok özel dünya fuarları dışında biz bütçemizi dijital pazarlamaya ayırmak durumundayız."dedi. Bodrum Belediyesi'nin dijital altyapıya kavuşması için çalışma başlattıklarını da söyleyen Aras, "Önce dijital kurumsallaşmayı sağlayıp sonra akıllı kent Bodrum projesini uygulamaya koyacağız. Bodrum artık buraya gelen turistlerin cebinde olacak" diye konuştu

Bodrum'da turistler hayal kırıklığı yaşıyor

Dijitalleşmeden önce Bodrum'da gelen misafirlere ayık bir ortam yaratmak gerektiğine işaret eden Başkan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"300 yıldır Bodrum'da yaşayan bir ailenin son kuşağı olarak Bodrum'da tüm süreçlerin farkındayım. 1980'lere kadar yerel değerlerini, sosyal ve demografik yapısını koruyan Bodrum, o yıllardan itibaren ikinci konut uygulamalarıyla o güzelim ev pansiyonculuğundan uzaklaşarak kaosa teslim oldu. Yerel yönetim hizmetleri, bu hızlı büyümeye uyum sağlayamadı. Bir çok sorun şu anda önümüzde buzdağı gibi duruyor. Aslında çarptık o buzdağına ama henüz batmadık. O nedenle nasıl tanıtım yaparsak yapalım, şu anda yaptığımız tanıtımları karşılayacak bir görüntüye sahip değiliz. Turist, Bodrum'da hayal kırıklığına uğruyor ve hatta memleketinde yaptığı olumsuz reklamla, gelecek olanların da önünü kapatıyor."

Bağlıkaya: Bodrum'suz bir turizm düşünülemez

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da, Başkan Aras'ın içten ve samimi özeleştirisini överek " Bodrum'suz bir turizm düşünülemez. Koyları, yatçılığı ve uluslararası düğün organizasyonları ile çok önemli bir destinasyon. Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın içten özeleştirisi, Bodrum'da bundan böyle her şeyin çok daha güzel olacağının işaretini verdi. Kendisini kutluyorum" ifadelerini kullandı. Bağlıkaya, TÜRSAB olarak Bilişim Vakfı ile sektörün dijitalleşmesi üzerine bir çalışma yaptıklarını ve bunun sunumunu 14 Mayısta İstanbul'da gerçekleştireceklerini belirterek "Global dijitalleşmenin en haşin hissedildiği sektör, turizm. Çünkü dünyanın en büyük devleri, bizim sektörümüzle uğraşıyor. Dijitalleşmeye sektör olarak ivedi şekilde ayak uydurmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Yorumlar
ilker Alpkaya
13 Mayıs 2019, Pazartesi 11:02
Başkana kesinlikle katılıyorum. İstanbul'da yapılan turizm fuarları artık amacının çok dışına taştı. Yerel destinasyonların tanıtımı sadece elinize verdikleri kağıt broşürlerde kalırken, Fuar içinde tereyağ, zeytin, zeytinyağı yada değişik gıda maddelerinin satışı bu tip fuarları ucuzlatıyor. Marketing konusunda zerre kadar bir değişim yok. Fuara gelen turism tüketicilerine doyurucu ve heyecanlandıran bir pazarlama yapılmıyor. Dijital tanıtım ve erken rezervasyon konusunda olağanüstü fırsatlar yatıyor. İşletmelerin aç gözlülüğü ve fırsatçılığını bir kenara koyacak olursak, turizmin geleceği dijital pazarlamada yatıyor.
Zafer Cengiz
13 Mayıs 2019, Pazartesi 10:05
Başkan Aras'in tespitleri çok yerinde fakat bu değişimi uygulamak için ihtiyaç olan #YerelKONSEY Derneği kurularak "tüm yerel paydaşların aktif katılım ve desteğini sağlamak" gerek! #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha