Bodrum'a yurtdışından rezervasyonlar otelcileri sevindirdi

Bodrum'a yurtdışından rezervasyonlar otelcileri sevindirdi
01 Nisan 2024, 10:10
Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz rezervasyonlardaki son durumla ilgili bilgiler verdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesi turizm sezonuna hazırlanıyor. 1 Nisan itibariyle resmi olarak açılacak olan turizm sezonu için hedef bu sene 1 milyon üzerinde turist olarak belirlendi. Geçen sezonlardan farklı olarak, nitelikli ve döviz girdisi yüksek turist politikası izlenecek.

Yüzde 10'luk artış var

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, geçtiğimiz yıl hava ve deniz yolu ile 970 bin turist sayısına ulaştıklarını ve bu yıl ise 1 milyonun üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Yaptıkları çalışmalar sonucu Bodrum’a olan ilgiyi pozitife çevirdiklerini ifade eden Dengiz, “Esasen kişi sayısından daha da önemli olan kişi başı döviz getirisi ve biz bunu yükseltmeliyiz. Fakat iç ve dış turizmde rakip ülkelerden pazar payı alabilmek adına indirimler uygulamaktayız ki bu da kişi başı döviz getirisini düşürmekte. Tur operatör ve havalimanları ile yaptığımız toplantılar olumlu sonuçlar vermekte. Bu anlamıyla bizler bu sene ciddi pazarlama faaliyetleri de yürüttük. Yurt içi ve yurt dışında bir çok fuara katıldık. Ciddi sonuçlar aldık. Şu an yüzde 10’luk bir talep artışı var. Rezervasyonlar iyi. Beklenmedik bir durum yaşanmazsa bu sene iyi gidecek” dedi.

Otellerin sezona hazır olduğunu belirten Dengiz, seçimler nedeniyle yol bakımlarının yapılmadığını, diğer gerekli önlemlerin alınmadığını söyledi. Deniz, “Otellerin büyük bir çoğunluğu 1 Nisan itibarı ile sezonu açacak fakat bir bütüncül planımız yok. Bu esas sorunumuz. Plan olmadığı için sürdürülebilir turizm yapamıyoruz. Belediye, odalar, dernekler birleşip 10 veya 20 yıllık turizm master planı oluşturmalı, Bodrum'un buna ihtiyacı var. Bunun da takipçisi olacağız” diye konuştu. Dengiz, başta Hollanda, Polonya ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinden turistlerin Bodrum’u tercih ettiklerini söyledi.(Gazete Duvar)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha