BMD Başkanı Sinan Öncel: Turist gittiği anda sıkıntı başlıyor!

BMD Başkanı Sinan Öncel: Turist gittiği anda sıkıntı başlıyor!
20 Temmuz 2019, 11:54
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel perakende sektörü için yabancı turistlerin harcamalarının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kur avantajıyla birlikte yabancı turistlerin bu yıl geçen yıla oranla perakendeye yüzde 50’nin üzerinde katkı sağlayacaklarını öngördüklerini söyledi. Milliyet'ten Aylin Rana Aydin'a konuşan Öncel, yoğun turist alan bölgelerdeki mağazalarda ciroların önemli bir kısmının yabancılardan geldiğini ifade etti.

Turistlerin beğenilerine göre otellerin bazı markaların corner’larını talep ettiğini belirten Öncel, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi ve ekledi: “Turistik bölgelere ağırlıklı olarak hangi ülkelerden turist geliyorsa koleksiyonlar ona göre belirleniyor. Rus turist farklı, Arap turist farklı ürün istiyor. Alım gücü yüksek olan turistlere satışlar daha çok oluyor” dedi.

Yerli harcamanın artmasını istiyoruz

Arap ve Rus turistlerin daha çok hazır giyim ve aksesuar satın aldığını söyleyen Öncel şöyle devam etti: “Bu yıl turistlerin alımlarının perakende sektörüne iyi yansıyacağını öngörüyoruz. Fakat biz yerli harcamasının artmasını istiyoruz. Çünkü, perakende sektöründe sürekli bir daralma söz konusu, bunun dışına çıkmak istiyoruz. Turist gittiği anda perakende sektörü için sıkıntı baş gösteriyor.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha