Bizi en iyi bizden dinlersiniz...

Uğur Zeren
Uğur ZerenMelek Hotels Genel Müdürü & Türkiye Küçük Oteller Derneği Başkan Yrd.
28 Nisan 2020, 17:24

Küçük ve butik oteller şu aralar hem siyasilerin açıklamalarında hem de medya da çok popüler

Bu ilgi bizlere de moral oluyor

Medya ve siyasilerin de küçük otellerin tüm dünyadaki popülerliğinin farkına varmaları olumlu bir gelişme

Otel ve acenteler şu an iş yapamaz durumda oldukları ve herhangi bir gelir kaynağı olmadığı için 'Nasıl ayakta kalabilirim' planları yaparak, umutlarını da gelebilecek teşvik ve desteklere bağlayarak gündemi heyecanla takip ediyor.

Gündem malum durmadan yenileniyor ama en çok fısıltılar ve söylentiler, dayanağı olmayan bilgiler heyecanlandırıyor.

'Yeni bakan açıklaması, milletvekilinin turizm bakanına soru önergesi, Her otele sağlıkçı, Turizmin yol haritası, Ersoy’un planları, Sertifikasyon' gibi uzatmak için daha fazlasını yazmadığım birçok konu...

Sürekli bu konular üzerinden sektör içinde planlar, çözüm yolları, yeni bilgiler ve fikirler paylaşılıyor

Zaten hiç net olmayan resmi açıklamaların üzerine bir de bunların eklenmesiyle kafamız iyice bulanıyor.

Bu konulardan gerçek olanları için umarım iyi bir yol haritası üzerinde çalışılıyor ve plan yapılıyordur.

Ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından olan Turizmin ayakta kalabilmesi için Oteller, Acenteler ve Turizm Çalışanlarının desteklenmesi ve yalnız bırakılmaması gereklidir.

Hatta başka bir temennim var, yukarıda belirtilen otellerin içinde KÜÇÜK OTELLERİN DE olduğunu hatırlamanız ya da hatırınızdaysa onlara göre kararlar almanız

Sayın Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un kısa süre önce yaptığı açıklamaları “Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve konaklamanın kurallarını belirledik. Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye Buralara gidebilirsiniz diyeceğiz” diye okuduk gazetelerden.

Sertifikasyondan, kurallara uymayı taahhüt etmekten, butik hizmetten konuşuluyorsa, açıklamada belirtilen konaklama tesisleri arasında küçük ve butik otel temsilcilerinin de olması şarttır!

Küçük otelleri büyük otellerle bir tutmak, tek tip bir kural bütünü oluşturmak büyük bir hata olacaktır!

Küçük Otellerin fikirleri alınmadan hayata geçirilecek bir uygulamada, yapımız gereği karşılayamayacağımız şartların oluşması muhakkak...

Bizlerin sorunları büyük otellerle aynı, şartlarımız eşit değil. Küçük ve butik otellerin ülkemize sağladığı katkı büyük, daha da katkı sağlamaya elverişli, tanıtımında ki etkisi çok fazladır.

Butik hizmeti iyi bilir, iyi uygularız. Birçoğumuz dünyaca bir üne sahiptir.

Özetle, bizi en iyi bizden dinlersiniz.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Uğur Zeren
Yorumlar
Levent Erdoğan
21 Mayıs 2020, Perşembe 07:10
İçiniz rahat olsun.Adı geçen STK Yönetim kurulları içinde sadece büyük oteller yok.Biraz sabır.Medyadan duyduklarınızın çoğu yanlış.
Metin Demircan
02 Mayıs 2020, Cumartesi 03:09
Malesef 2020 sezonu tum paydaslar icin bitmistir.bakanlik birtakim senaryolar hazirlasada ayakbagindan oteye gitmeyecektir.sertifikasyon buyuk otelleri uyabilecegi sizin gibi kucuk ve butik otellerin istesede uyamiyacagi sartlar getirecek.%50 kapasite sarti hicbir otelin kabul edemiyecegi bir sart olcacaktir. Isletme masraflarinin 2 katina cikmasi demektir.az kazan cok masraf et bunu kim kabul edebilir ki.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha