Biz ne yapıyoruz?

Handan Atamer Engin
Handan Atamer EnginKites Group CMO
04 Kasım 2022, 15:36

Biz gerçekten ne yapıyoruz?

Bölge seçimlerinde birbirimizi tehdit ediyoruz.

Kanlı bıçaklı oluyoruz.

Genel kurullarda birbirimizi hasım görüp ağzımıza geleni söylüyoruz.

Hoş sonra aynı karelerde boy boy fotoğraflar veriyoruz…

Oysa bizler bu gönüllülük esasına dayalı görevlere talip olurken, sektöre hizmet edecek, sektörün sorunlarına çözüm getirecek projeleri yarıştırmak konusunda çalışmalıydık.

Genel kurullar, önümüzdeki dönemde gerek dünya gerekse ülkesel konjonktürden meydana gelen sorunlara çözüm arayışları ve dünyadaki turizm trendlerine nasıl uyum sağlayıp sektörü geliştirmek adına bir nevi arama konferansı kıvamında çalışma gruplarının da etkinlikleri ile gerçekleşmeliydi. Bizler aslında birbirini kötüleyen söylemler yerine havada birbiri ile çarpışan projeleri değerlendirmeliydik.

Bu bağlamda; bundan sonraki BTK seçimleri ve genel kurullarda aday olacak herkesin, Başkan dahil, mevcut tüm görevlerinden istifa ederek bu görevlere talip olmaları konusunda "Tüzük değişikliğinin oylanmasını" öneriyorum.

Zira; zaten tüm adaylar seçimlere 2-3 ay kala adaylıklarını açıklayıp tabiriyle sahaya resmen iniyor. Aslında ekip çalışması olması gereken bu görevleri bıraktıklarında yerlerini geride kalan yönetim kurulu üyeleri fazlasıyla dolduracaklar ve sistemin aksaması söz konusu bile olmayacaktır…

Eğer; varlıkları eksildiğinde sistemin aksayacağını düşünüyorlarsa zaten tek adamlık rejimini de desteklediklerini hep birlikte görmüş ve değerlendirmiş oluruz.

Ikinci konu ise; TÜRSAB Genel Kurulu'na gelecek meslektaşlarımızın ulaşım ve konaklama masrafları durumuna. Bunu daha öncede bir yazımda belirtmiştim. Oyumuza ipotek koydurmaktan uzak duralım diye.

Son genel kurulda bu masrafların TÜRSAB tarafından yapılması karara bağlanmıştı. Buna göre de TÜRSAB merkezin uygulamasını gördük son tahlilde. Ne kadar işe yarayacak bu da hep birlikte göreceğiz.

Bu arada bırakın Türkiye’yi dünyada hiçbir ülkede bir dernek/birlik vb kurumun yönetim kurulunu seçmek için ulaşım ve konaklama masrafları birlik/dernek/kurum tarafından karşılanmaz.

Sizler aslında 24.Genel Kurulda bu konuyu oylarken, adaylar arasında eşitlik ilkesini baz almıştınız eminim. Ancak; bu sürecin her ne olursa olsun çoğunluğu bizlerin verdiği aidatlarla birliğin bütçesinden karşılanacağı ve belki de yıllık aidatların düşürülememesi anlamına da geldiğini önemle hatırlatmak isterim.

Bir etkinlik yöneticisi meslektaşınız olarak aynı kongre mantığı ile bakacak olursak; TÜRSAB’ın THY ve Pegasus Havayolları ile genel kurul döneminde kullanılmak üzere acenteleri için özel bir kod ile çok indirimli bir fiyat alabilmesi gayet kolaydır diye düşünüyorum. Aynı durumu İstanbul’da anlaşmalı otel mantığı ile kurgulayabilir. Birliğimiz ise İstanbul'un her bölgesinden genel kurul alanına gün içinde saat başı shuttle servis koyarak şehir içi ulaşımı bütçesine alabilir.

Bu bağlamda; bu konunun da açıkçası genel kurulda bu şekilde bir kez daha değerlendirilmesini umuyorum.

Gene kafamda deli konular.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Bahadır Ergün
27 Kasım 2022, Pazar 09:14
Dünyada Hangi Seçim güle oynaya yapılmıştır illaki taraflar arasında belli bir sürtüşme olacak. Gelelim dediğiniz ikinci konuya Türsab seçimleri yaşadığınız şehirde değilde varsayalım Van’da yapılıyor olsaydı yaşadığınız bölgeden kaç kişi kendi imkanları ile oy kullanmak için gelirdi ?
Talha Çamaş
06 Kasım 2022, Pazar 11:56
Doğru düşünülmüş ve doğru bir bakış açısı ile yazılmış. Kutlarım
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha