Biz aslında nerede kaybettik?

Handan Atamer Engin
Handan Atamer EnginKites Group CMO
01 Temmuz 2020, 14:47

Turizm belirsizlik sevmez, turizm netlik ister, stabilite ister…

Gün ise Turizm günü değil maalesef…

Atatürk’ten sonra Türkiye ile ilgili umutlarını hiç yitirmeyen bir Avrupa faktörünü hatırlatarak başlayayım söze. Bunu bilmeyen ve buna göre önlem almayan, strateji geliştirmeyen hükümetler. Ali, Veli, Ayşe, Fatma hiç önemli değil kimler hangi partiler olduğu. Gelinen sonuç ortada.

Turizm 5-10-20 ve 50 yıllık planlaması yapılması gereken bir sektördür. Hele bizim gibi dış ticaret açığının neredeyse tamamını %100 yerli sermaye ile kapatan bir sektör için bu planlamanın bugüne dek yapılmamış olması ise dehşet vericidir.

Turizm bir vizyon gerektirir. Ama ülkemde böyle önemli bir sektörün başına her hükümet döneminde ya işten anladığı sanılan birileri getirilmiş o da kendi cebini düşünmüştür ya da işten anlamayan birileri vakit doldurmuştur.

Turizm vizyon gerektirir. vizyonunuz olursa hele bizim gibi 4 tarafı mayınlarla çevrili, jeopolitik anlamda bu kadar önemli bir noktada bunca kriz yaşanmış iken hala daha bu stratejileri geliştiremeyen ve önlemleri alamayan buna göre planlamasını yapamayan bir ülke.

Turizm vizyon gerektirir. Hep diyorum ki parası olanın limon ya da tur paketi sattığı bir sektör haline geldiyseniz eğer, bugünkü duruma şikayet etmek büyük yanlıştır.

Turizm vizyon gerektirir. Çalışan her bir bireyinin bu sorumluluğu taşıdığı ve sadece cebimi doldurayım, ben kurtulayım dediği değil bütünün hayrına hareket edilen bir pazarlama ve satış modeli gerektirir.

Turizm vizyon gerektirir. İçindeki her segmentin birbiri ile düşman olduğu ve sadece kendini korumak için ayrı yasalar çıkarttırıp kendi kafasına göre hareket ettiği değil, bütün paydaşların tek bir çatı altında bir bütün olarak hareket edeceği TURİZM YASASI oluşturmayı gerektirir

Turizm vizyon gerektirir. Devlet politikası oluşturmak gerekir. Hükümetler değişse de 50 yıllık plana uyulması gerekir canla başla. Siyasi oluşumlara ve rantlara göre değil, ülkenin faydasına göre şekillenmeli ve asla taviz verilmemelidir.

Neden AB kendi içinde kalıyor şu anda. Hepimiz kızıyoruz. Bence son derece haklılar. Örneğin tarımı bile turizme endeksli ülkedir İspanya. Yunanistan'ın ise turizmden başka neyi var? Eeee hal böyle olunca AB’ye neden kızıyoruz ki? Önce can mı canan mı diyeceğini bilmemek? Bunu düşünememek?

Türkiye’de turizmin bir sektör olarak konuşulduğu yıllar Özallı yıllardır. Daha üniversite yıllarında iken bile, ailesi turizmle ilgilenen biri olarak bu günün gelişi taaa 1990'lı yıllardan belliydi diyeceğim hayırdır diyeceksiniz.

Antalya sahil şeridi ne zaman otellere tahsise açıldı işte o gün de demiştim keşke buralar yerli otel yatırımcısı yerine dünya çapında otel zincirlerine verilseydi diye.

Gözlerinizi kapatıp bi hayal edin hadi, Le Meridien, Sixth Sense, Shangri La, Marriott, Peninsula, Ritz Carlton, Banyan Tree, Mandarin Oriental, St Regis, Jumeirah vb Antalya sahil şeridini sıra sıra doldurmuş olsaydı… O zaman hangi siyasete alet olup ta Türkiye turizmde bu kadar rahat saf dışı bırakılabilirdi sizce…

Tam Kemer’de St Regisin plajında kendimi kumlara sermişken bu sefer İrma’nın miyav sesiyle güneşli bir Urla sabahına günaydın dedim.

Günaydın hepinize…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Handan Ergin
Yorumlar
Kutlu Çelik
07 Temmuz 2020, Salı 01:00
Handan Hn öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Peki kimdir vizyon sahibi? İşletmelerde yukarıdan aşağıya daralan, hükümetlerde ise sadece bakanlık web sitelerinde ismi karalanan, gerçekte ise fikri olan herkesin sahip olduğunu zannettiği şey. Komedi burada başlıyor. Türkiye’de işletmelerin çoğu aile şirketidir ve ne yazık ki 3 nesil ayakta kalabilen parmakların sayısı kadar azdır. Eğer ülkenin lideri “Devlet neden A.Ş. gibi yönetilmesin?” diye bir soru yöneltip, tüm bakanlıkları buna göre organize ederse -ki başımıza gelen budur- o halde tamamiyle karlılık (vergi) üzerine kurulu ve kapitale göre yön değiştiren bir düzenden kaçmak imkansız hale gelir. Zamanında Erkan Mumcu’nun Bakanlığı döneminde teknokratlarla yaptığı işlere baktığımızda gerçekten turizmde vizyonun ne olduğuna dair biraz fikrimiz olur kanaatimce. Saygılarımla,
haydar dursun
04 Temmuz 2020, Cumartesi 10:56
Bu hangi masalıydı La Fontaine'nin şakamısınız siz. insanın tansiyonu çıkar normalde valla bunları okuyunca benim tansiyonum düştü. bu sizin yazdığınız bir paragraf Turizm vizyon gerektirir. Çalışan her bir bireyinin bu sorumluluğu taşıdığı ve sadece cebimi doldurayım, ben kurtulayım dediği değil bütünün hayrına hareket edilen bir pazarlama ve satış modeli gerektirir. Bizde tam tersi en başta Tursab ve başkanına bakın Turizm bakanına bakın buyrun vizyon sahibi tursab yöneticilerini vizyon sahibi acentacılar seçti. sonuç ortada hanutla gelen iptalle gider :-) yazdırmayın bana sonra yayınlamıyorlar. Turizm istiyorsanız turist istiyorsanız Tek yapılması gereken şey Dürüst paylaşımcı bu kadar. biraz zor uygulaması ama başka çare yok..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha