'Birkaç Türk tur operatörü tekel olacak!'

'Birkaç Türk tur operatörü tekel olacak!'
07 Aralık 2020, 07:37
Koronavirüs salgınından en büyük darbeyi yiyen turizm sektörü için Rusya’da kötümserlik gittikçe daha da derinleşiyor.

Rus turizm sektörünün etkili yayın organlarından Tourprom’da yer alan bir haber analizde, şu ana kadar fazla gürültü yapılmasa bile piyasayı çok sayıda tur operatörünün terk etmeye başladığı belirtildi ve uzmanların yılbaşından sonra bir kriz öngördüğü vurgulandı. Bu durumun Türk tur operatörlerinin Rusya'da “oligopol piyasa" kurmasına ((Oligopol piyasası, genelde 2, 3 veya 4 oyuncunun -üretici, aracı veya satıcı- hakimiyetinde şekillenen piyasa) neden olabileceği iddia edildi.

Özellikle şubat ile nisan arasında tur operatörlerinin yasal olarak turist yardım fonuna para vermeleri ve finansal garanti için sigorta harcamaları yapmaları gereken dönemde parasızlıktan bunu yapamayacakları ve çoğunun piyasadan çekilmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

2020'nin ilk çeyreğinde 174 tur acentasının kapandığı, kasım ayı sonunda 437 şirketin faal kaldığı belirtildi. 5 yıl önce bu listede yaklaşık 2,5 bin acenta bulunuyordu.

Analiz şöyle devam ediyor:

“Durumu değerlendiren uzmanlar, şubat ayından itibaren Rusya turizm sektöründe büyük bir iflas dalgası olacağını tahmin ediyor. Her yıl 15 Nisan'a kadar, tüm tur operatörlerinin Rosturizm'e bir önceki yıl satılan tur paketlerine ilişkin yıllık raporlarını sunmaları, ayrıca kişisel sorumluluk fonu ve Turist Yardımı rezerv fonuna katkı sağlamaları, ayrıca sigorta şirketlerinden yeni finansal garanti poliçesi satın almaları gerekir. (…)

4 Aralık 2020 itibarıyla Rosturizm sicilinde sadece 434 tur operatörü var. 4 yıl önce bu sayı 2 bin 200 idi. Şimdi geriye, bu 434 şirketten kaçının önümüzdeki yaza kadar ayakta kalacağını ve Rusya turizm pazarında birkaç Türk tur operatörünün 'oligopol'ünün ortaya çıkıp çıkmayacağını bekleyip görmek kalıyor. Bir oligopolün, son derece az sayıda şirketin hakim olduğu, rekabetsiz bir tür piyasa yapısı olduğunu hatırlayın. Başka bir deyişle oligopol, doğasında var olan yüksek fiyatları ile bir tür tekeldir.” (Turkrus)

Yorumlar
Feti KUYUCU
08 Aralık 2020, Salı 01:28
Rusya Federasyonunda iç dinamikler ne kadar izin verirse o kadar etkili olabilirsiniz.Rusya tur operatörlüğü konusunda milliyetçi bir yaklaşımdan yanadır.Bu gün geçtikçe artacaktır.Ayrıca büyük sermaye kaybı ve zarar içerisinde olan küresel tur operatörlüğünün şuan oligopol yapı kurulabileceği şüphelidir.İlk önce sermaye açıkları giderilmelidir. Ülkelerinde Kısmı kamulaştırılan ( TUİ vb ) veya önemli kamu desteği gören tur operatörleri hariç diğer tur operatörleri maalesef elemine olacaktır.
Zafer Cengiz
07 Aralık 2020, Pazartesi 10:15
EVET: Gözüken köye kılavuz gerekiyor ama durum budur! Fakat "öncelikle hep halkının yüksek çıkarlarını gözeten" #PutinYönetimi bu gelişmelerdeki olumsuz yönleri "mutlaka budamak" ve dengeleri sağlamak yoluna gidecektir!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha