Bir zamanların turizm cenneti Kıbrıs Maraş için önemli adım

Bir zamanların turizm cenneti Kıbrıs Maraş için önemli adım
19 Haziran 2019, 15:49
Kıbrıs’ta 1974’ten beri Türk askeri kontrolünde kapalı tutulan ve ‘Hayalet Kent’ olarak anılan Maraş’ın (Varosha) için önemli bir adım atıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, ‘Kapalı Maraş için uzman bir ekip kurularak bilimsel bir envanter çalışması yapılması’ kararı aldı. Karar, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından açıklandı. Yeni Düzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı'nın Diken'de yer alan yazısına göre ‘Maraş açılıyor’ diye yorumlanan karar, Maraş’taki ‘mülkiyet haritasının hazırlanmasına yönelik.

Özersay, artık kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanının geldiğini belirterek, bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldıklarını açıkladı.

Akdeniz en ünlü tatil merkeziydi, 45 otele ev sahipliği yapıyordu

Kıbrıs'ın (KKTC) Maraş ya da diğer bir adıyla Varosha şehri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında tampon bölge oluşturması dolayısıyla alınan karar ile kapatılmıştı. 1974 yılında turizm anlamında önemli bir yer tutan Kıbrıs Maraş Bölgesi, üzerinde 45 otel, 60 apartman ve 3 bin civarında ticari iş yeri bulunduruyordu. Dünyanın ilk 7 yıldızlı otelinin de ilk olarak buraya inşa edildiği iddialar arasında yer alıyor. KKTC sınırları içerisinde yer alan Kapalı Maraş’ta 1974’ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. 1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, Kıbrıs’ı ikiye ayıran ‘Yeşil Hat Tampon’ bölgesinde yer alıyor.

Zamanında Maraş’ta bulunan, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yaptığı Golden Sands Hotel, söylenenlere göre dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli...

Bu bölge tek başına özellikle 1973 yılında bütün Kıbrıs’ın turizm sektöründeki toplam gelirinin yüzde 53,7’sini sağlıyordu.


Yorumlar
Zafer Cengiz
21 Haziran 2019, Cuma 02:51
Tamam da bu heyecan neden? 60+Yıllık çürümüş hayalet yapılar mahallesi, efsane olan eski işlevine nasıl kavuşabilir ki? #TAG
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha