Bir 'Havlu Hareketi' de Datça ve Çeşme'de

Bir 'Havlu Hareketi' de Datça ve Çeşme'de
11 Ağustos 2023, 14:05
Yunanistan'ın Paros Adası'nda başlatılan "Havlu Hareketi" Datça ve Çeşme'ye sıçradı. Eylemciler özel işletmelerin kıyıları işgal ettiğini ileri sürüyor.

Anayasa ve kıyı kanununa göre halkın kullanımına açık olması gereken plajlar özel işletmeler tarafından kiralanarak ücretsiz kullanımına kapatılıyor. Özellikle Ege kıyılarındaki işgaller bölge halkının büyük tepkisine neden oluyor. Yaz sezonu açıldığından bu yana başta Datça, Çeşme gibi bölgelerde eylemler sürüyor.

Birgün'den Aycan Karadağ'ın haberine göre, aynı sorun birçok ülkede de devam ediyor. Son olarak Yunanistan’ın Paros Adası’nda kıyı işletmelerine karşı başlatılan ‘Havlu Hareketi’ ülkenin geneline yayıldı. Plajlardaki işletmelerin ruhsatsız çalışmasına ve yönetmeliklerin öngördüğünden fazla alana şemsiye ve şezlong yerleştirmesine karşı çıkanlar organize olar ak eylemler gerçekleştirdi.

'Havlu Hareketi' eylemleri şimdi de Türkiye’ye sıçradı. İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Azmak Koyu’nda 12 Ağustos'ta ‘Sahillerimize sahip çıkıyoruz! Havlunu al da gel’ başlığıyla eylem gerçekleştirilecek.

Gücücek Koyu Koruma Derneği, Güzelbahçe Kültür Çevre ve Güzelleştirme Derneği, İzmir Yaşam Alanları, Çeşme Çevre Platformu ve Yarımada Talanına Dur Platformu yaptıkları ortak açıklamada, eyleme çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, “Kıyılarımızın ve plajlarımızın, hükümetler ve belediyelerin göz yumması ile başta otel, beach-club sermayesi olmak üzere özel işletmeler tarafından işgaline karşı duruyoruz. Gerçek olan ise tüm kıyıların halka ait olduğudur. Özellikle otel sermayesinin halka haram ettiği tüm plajların denetim görevi belediyelerdedir. Ancak plajlara erişim ve plaj hizmetlerinin ücretleri konusunda belediyeler, resmî kurumlar denetim yapmamakta, plajların halka haram edilmesine çanak tutmaktadırlar” denildi.

İzmir’de 63 tane mavi bayraklı plaj bulunuyor. Bu 63 plajın 21 tanesi halk plajı olarak yurttaşlara açık. Çeşme’de ise 14 mavi bayraklı plajın 11’i özel işletmeler tarafından işgal edilmiş durumda. İlçede ise yaklaşık 50 beach club bulunuyor. Bu işletmeler, müşterilerinden fahiş fiyatlar talep ediyor. Kimi otel işletmecileri ise kapattıkları plajlara sadece kendi müşterilerinin girmesine izin veriyor. Bu işletmelerde girişler kişi başı 400 TL’den başlıyor ve 1000 TL’yi geçiyor. Birçoğunda ise içeride 1500 TL harcama zorunluluğu bulunuyor.

Yorumlar
Oktay kol
15 Ağustos 2023, Salı 09:58
2 bin tl şemsiye ve şezlong parasi veren tek ülkeyiz turizm bakanlığını göreve çağırıyoruz
Ayçaa Topbaş
14 Ağustos 2023, Pazartesi 03:04
Millet cebini dolduruyor karşılıklı.Halkı ve haklarını yok sayıyor.cahil halk ta ses çıkarmıyor.çıkaramıyor
Nursel Yılmaz
14 Ağustos 2023, Pazartesi 10:51
Aynen katılıyorum.., Sanki tapulu mallarıymış gibi, halkın, kamunun,bizim kıyılarımızdan , bize, saygısızca, zorbaca bizi uzaklaştırmayı , bir de kaba kuvvet sağlama çabasındalar… Bu zorbalığa acilen SON verilmeli….
Nilüfer Elmaz
14 Ağustos 2023, Pazartesi 08:19
Maalesef halk kendi ülkesinde denizine giremiyor.Herkes belediye demiş ama Fethiye de Ölüdeniz,koylar vb çoğu çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından kiralanıyor.. Belediye işlettiği plajlara ücretsiz giriyoruz.. Devletin bu işe el atması gerekiyor..
GİT İŞLETMENDEN KAZAN
14 Ağustos 2023, Pazartesi 02:30
GİT İŞLETMENDEN KAZAN DENİZİ İŞLETME YAPAMAZSIN ALLAHIN DENİZİNİ PARSELLEYEMEZSİN KANUNENDE YASAK AMA ÜZERİNE DÜŞEN YOK BEDAVACI TURIZMCİLER
metin
14 Ağustos 2023, Pazartesi 01:07
Belediyeler de suç arayan zır cahiller biraz kanun yasa yönetmelik okusunlar da öğrensinler deniz kıyılarını kim kiraya veriyor. Kıyıları İşletmelere kiraya verme ya da satma tasarrufu sadece Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tafindan yapılır.
Tombiş
14 Ağustos 2023, Pazartesi 12:30
Aynı durum siteler içinde geçerli .sitelerin önünde denize girmeye gidenlere mal mal bakıyor site sakinleri .vatandaşın ne işi var burada der gibi .şezlong için eylem yapanlar zaten kendi rahatı için bu tipler şezlong olmasada başkaları sahile gelince de kızan tipler .yerleştikleri kıyı bölgelerine kimseler gelmesin istiyorlar . ama nedense kendileri gelmiş
Alp şimşek
14 Ağustos 2023, Pazartesi 12:30
İnşallah 100 değil 500 olur, daha fazla olsun, bizim insanımızın çoğunluğu temiz değil, plajların, doğanın ormanların hali ortada, paralı olacak ki senin onun bunun pisliğini biri temizlesin, sanki çöpünüzü alıyorsunuz da bi de eylem yapıyorsunuz. Yolu olmayan, insanın karadan ulaşamayacağı yere gittim her yer bira şişesi pislik dolu, ya buraya gelen insan belli ki tekneyle gelmiş, parası var, görgüsü var, cahil değil, ama durum böyle.
Derya
13 Ağustos 2023, Pazar 09:58
Ben cesmeliyim ne kadar ayıp hersey bitti teksey sahil plaj konusumu oldu
BEDAVACI ÇAPULCU
13 Ağustos 2023, Pazar 07:57
YA BİR KENDİNİZDEN UTANIN İŞİNİZ GÜCÜNÜZ YOK GİTMİŞ ORADA PLAJ İŞLETEN ESNAFLARIN İŞİNE SEKTE OLMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ NE EDEP VAR NE UTANMA BOŞ GEZENİN BOŞ TAYFASISINIZ...DATÇA DA GİDECEK YÜZECEK YER Mİ YOK KOY MU YOK??? ONLARCA KOY VAR PLAJ VAR ORALARA GİDİN ORALARDA İSTEDİĞİNİZ KADAR YÜZÜN BOĞULANA KADAR YÜZÜN.... GELMİŞ MİLLETİN PARA KAZANDIĞI EKMEK TEKNESİNE GÖZ KOYUYORSUNUZ NE UTANMAK KALMIŞ NEDE BİRŞEY
Rana Altınışık
13 Ağustos 2023, Pazar 07:54
Biz de Fethiye ye gittik,koylara giriş yüksek ücretli,yiyecek sokmuyor bazıları,içeride parayla satacaklar..giriş ücretleri de fahiş..Allah'ın denizine girmek bu kadar pahalı olmamalı..tamam yatırım yaptıysan al ama bu şekilde fahiş ücretlerle sanki masrafı kısa sürede çıkarma hırsı,ve aşırı kazanma hırsı oluyor..bir de hizmet bilincinden yoksunluk..yazık bu millete..
Nazim Arat
13 Ağustos 2023, Pazar 03:33
Bu ülkenin sahil belediyelerinin %90 Chp belediyesidir. Zeytin ağaçlarını rant için kurban edip, plajlara kendi halkını sokmayan yine bunlar. 50 senedir istanbul buyukadada oturanların parasız girebileceği 1 tane plaj yok
Cengiz Çetin
13 Ağustos 2023, Pazar 02:48
Şezlong kıyılarda yasaklanmalı otel işletmecisi ya kıyılarda gerisinde yada kendi mülkü içerisinde bahçesinde Şezlong koymalı bu ne ya mafya olmuşlar valla vatandaşın ayarıyla oynamasınlar o Şezlongları başlarında kırarlar.
Asuman arasan
13 Ağustos 2023, Pazar 02:15
Maalesef Turunçta da durum aynı. denizden istifade için işletmelere fahiş paralar ödemek zorundayız.bu yerlerin çoğu CHP li belediyelere ait,Bu mu halkçılık anlayışı,halk plajı diye avuç içi kadar bir yer ayırmışlar,alt-yapı neredeyse yok,Çok mu zor halk için adam gibi yerler açıp isletmek,kolay para belediyelere de tatlı geliyor,yazık çok yazik
Yunus Tetik
13 Ağustos 2023, Pazar 01:20
Yenifoça sahilinde de aynı sorun işletmeler kendi malı gibi kullanıyorlar, istedikleri gibi ücret alıyorlar
Deniz
13 Ağustos 2023, Pazar 04:11
Belediye ceza yazıyor, işletmeler de bunu kiraymış gibi algılıyor.Ne yazıkki şikayet ettiğiniz belediyenin aldığı para işletmenin kazancına göre devede kulak kalıyor ,o yüzden devam ediyorlar
Hakan ulusu
12 Ağustos 2023, Cumartesi 08:05
Ayvalık sarımsaklı plajınıda parsellemişler defalarca belediyeye şikayet ettik bir sonuç alamadık. Bu adamlara kimse bir şey yapamıyor devlet bille. Vatandaş bu çeteler yüzünden denize giremiyor. Yazlıkçılar arabası varsa badavutta denize giriyor.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha