Bir büyük ustanın ardından!

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
22 Kasım 2022, 10:59

Türk turizminin büyük ustalarından Coşkun Düşünseler’in hayatını kaybetmesi tüm sevenlerini yasa boğdu. Çünkü usta çalışanlarının kariyer serüvenine, mutluluğuna ve umuduna dokunan iyi işler yaptı.

Benim yolum 1986 yılında Ankara’nın ilk uluslararası otel markası olan Etap Altınel Otelde 18 yaşında kesişti. İşe alım sürecinde ilk mülakatımı Personel Müdürü olarak Coşkun Bey yapmıştı, etkili beden dili kullanımı ve babacan yüzü ile beni oldukça heyecanlandırmıştı.

Coşkun Beyin 1986 yılındaki ortaya koyduğu insan kaynakları bakış açısı mutlu çalışan, mutlu misafir eksenlidir.

Kısaca özetlemek gerekirse; emek-yoğun bir özelliğe sahip olan otel işletmelerinde, organizasyon içinde ve dışındaki değişime en hızlı ayak uydurabilen tek kaynak insandır.

En kaliteli malzemeler kullanılarak lüks ve konforlu bir otel inşa edilebilir. Bu tesis, zaman geçtikçe eskiyerek değer kaybedebilir.

Donanım ise, hiçbir zaman orijinal olarak meydana getirildiği zamanki performansını koruyamaz.

Sadece insan zamanla büyür ve gelişebilir ve deneyim kazandıkça işletmeye daha çok katkıda bulunabilir.

Yeter ki, çalışanların birbirlerinden farklı olan yetenekleri, potansiyelleri ve düşüncelerinin olabileceği kabul edilerek, bu farklılıklarını geliştirmelerine olanak sağlanabilsin, takım ruhu içinde ortak bir amaca yöneltilebilsin.

Bu durumda otellerin yeni başarılar elde etmesi kaçınılmazdır mutlu çalışan, mutlu misafirler yaratır yaklaşımıdır o günlerden akılda kalan.

Bu bakış açısı bir çok üst düzey yöneticinin yetişmesine ortam ve imkan sağladı.

Coşkun Beyin lider, dürüst, eğitici, rehberlik edici, şeffaf ve liyakat özellikleri birçok yeni nesil meslektaşlarına hep bir rol model olmuştur.

Koca bir ömrü insan yetiştirmeye adamış büyük ustaya minnettarız!

Allah ona rahmet ve mağfiret bizlere sabır ihsan eylesin.

Kalın sağlıcakla…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Abdullah Şabahat
12 Aralık 2022, Pazartesi 07:12
Allah rahmet eylesin. Personel'e sahiplenmesini, babacanlığını ve iyilikleri asla unutulmaz. Nur ışıkları içinde uyu Coşkun Baba mekanın cennet olsun.... Seni asla unutmayacağız
Arif ışkın
23 Kasım 2022, Çarşamba 02:23
Rabbim mekanını cennet eylesin ????
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha