Bir Avrupa ülkesi daha Ruslara kapıyı kapatıyor

Bir Avrupa ülkesi daha Ruslara kapıyı kapatıyor
12 Eylül 2022, 08:33
4 Avrupa ülkesinin Rus turistlere kapısını kapatma kararının ardından bir Avrupa ülkesi daha bu yönde karar alma aşamasına geldi.

Bugüne kadar AB ve ABD'nin baskılarına rağmen Rus turistlere kapılarını vizesiz olarak açık tutan Karadağ'ın Dışişleri Bakanı Ranko Krivokapiç, vize uygulanmasını teklif etti.

Dan haber ajansı ile söyleşisinde konuyu gündeme getiren Kripoviç, Karadağ’ın “AB’nin sadık partneri olduğunu” ve Rusya vatandaşlarının ülkeye girişini kısıtlaması gerektiğini söyledi.

Rusya vatandaşları bugün Karadağ’da en fazla 30 gün vizesiz kalma hakkına sahip. Daha önce bu süre 90 gündü.

Avrupa Birliği bu ayın başında Rusya ile basitleştirilmiş vize rejimini iptal etmişti. Karar bugünden itibaren yürürlüğe giriyor.

Böylece, Schengen vizesi almak isteyen Rusya vatandaşlarının artık 35 yerine 80 euro vize harcı ödemeleri ve daha fazla evrak sunmaları gerekecek.

Rusya ile AB arasında 2007’den bu yana basitleştirilmiş vize rejimi uygulanıyordu.

19 Eylül'den itibaren Ruslar bu ülkelere giremeyecekler

19 Eylül'den itibaren Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, diğer AB ülkelerinden Schengen vizesi olan Rus vatandaşları için girişi kapatacak. Böylece Rus turistlerin bu ülkelere turizm amaçlı giriş veya başka ülkelere transit geçişi artık mümkün olmayacak.

19 Eylül gecesi, Rus vatandaşları için Estonya'ya giriş yasağı yürürlüğe girecek. Bu yasak Estonya'da verilen vizelerin yanı sıra diğer AB ülkelerinde verilen vizeleri olan Ruslar için de geçerli.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha