Biliyor musunuz?

A. Nejat Şardağı
A. Nejat ŞardağıENAT Türkiye Temsilcisi
04 Ekim 2021, 10:50

Senede bir gün kutlanan farkındalık günleri ile acaba konunun ne kadar farkında oluyor ve ne kadar fayda sağlıyoruz?

Tarih 1880,

Hellen Keller doğdu…

Graham Bell; ALO (Alessandra Lolita Oswaldo, Bell'in sevgilisi) dedikten bir süre sonra kendini işitme engellilerin iletişim sorununa vermiş ve Hellen Keller'in annesinin yardım istemesi üzerine, aileyi Anne Mansfield Sullivan ile tanıştırmıştı.

Hellen sadece sağır-dilsiz değil aynı zamanda kördü. Mark Twain'in: “Sezar, Büyük İskender, Napolyon, Homeros, Shakespear ve bütün ölümsüzlerle buluşan insan” dediği Hellen, beş dil bilen büyük bir aktivist olarak örnek bir insan olmuştu.

Hellen Keller'in ünü, öğretmeni ve arkadaşı Sullivan'ın gölgede kalmasına yol açmıştır.

Tarih 2016,

ABD'nin 17. Başyargıcı John Roberts: “Your motion is now granted (şimdi talebiniz kabul edildi)” sözlerini, konuşan elleri ile ifade ederek, geleneksel yemin törenini sonlandırdı.

Ve böylece sağırlar ve işitme engelli baro üyesi 12 avukatın resmi olarak göreve başlamalarının önü açıldı.

Tarih 23 Eylül ve HER GÜN işitme engelliler günü…

Dünyada yaklaşık 72 milyon sağır olduğunu “Dünya çapında 1,5 milyar insanın, değişen derecelerde işitme kaybından etkilendiğini ve bunların 430 milyonunun rehabilitasyon hizmetlerine muhtaç olduğunu,

2050 yılına kadar yaklaşık 2,5 milyar insanın az ya da çok ciddi işitme kaybına sahip olacağı ve en az 700 milyon insanın rehabilitasyon hizmetlerine ihtiyaç duyacağının tahmin edildiğini (2 Mart 2021 Dünya Sağlık Örgütü), pek çok ülkede sağırlara bahçıvanlık, marangozluk, muhasebecilik veya bilgisayar grafik tasarımcılığı gibi işler dışında fırsat sunulmadığını ancak sağırların her vatandaş gibi oy kullandığını, öte yandan dil engeli nedeni ile her yaştan sağırın boş zaman etkinliklerine (turizm ve kültür etkinlikleri) erişimlerinin yeterli olmadığını biliyor musunuz?

Ve her yıl, tüm Avrupa'dan binden fazla sağır katoliğin Fransa'daki Notre Dame de Lourdes ibadethanesine düzenlenen hac seferine ve burada düzenlenen konferanslara katıldığını, İzmir Göztepe'de de bir Notre Dame de Lourdes Kilisesi olduğunu, Fransızca ve İtalyanca ayinler düzenlendiğini, biliyor musunuz?

Otel odalarında titreşimli yatak örtüsü ve yanıp sönen ışık alarmının olması gerektiğini, akıllı telefonlarda, sesi yazıya çeviren uygulamalar gibi pek çok teknolojik yeniliğin olduğunu, ziyaretçilerin işaret dili bilen refakatçıları ile iletişimin sağlanacağını ve yalnızca ilk adımı atmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Sessiz turizm hakkındaki akademik verilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğinizi biliyor musunuz ?

https://dergipark.org.tr/tr/pub/vizyoner/issue/35731/339776

Sol üst köşede pdf'yi açın lütfen.

Son söz; “En uzun yolculuklar bile tek bir adımla başlar.”

Laozi (Doğum MÖ 571)

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha