Bilirkişi raporu: Uber vergi veriyor ama...

Bilirkişi raporu: Uber vergi veriyor ama...
04 Eylül 2019, 10:00
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın internet uygulaması üzerinden hizmet veren UBER'e erişimin engellenmesi için açtığı davada bilirkişi raporu belli oldu.

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği’nin, internet üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açtığı davada dosya bilirkişiye gönderilmişti. Bilirkişinin raporu mahkemeye gelene kadar UBER Türkiye’den VIP taşımacılık alanında çıkış kararı aldı. Mali Müşavir, Vergi Uzmanı, Yazılım Uzmanı, Ticaret Hukukçusu ve Ulaştırma ve Taşıma Uzmanından oluşan 4 kişilik bilirkişi heyeti raporunu tamamlayarak mahkemeye sundu.

Sözcü'den Ümit Türk'ün haberine göre raporda, UBER TR’nin Türkiye’de kanuni temsilcinin bulunmadığı yolcu ve sürücülere teknoloji hizmeti sağlayan Hollanda’lı Uber B.V.’den teknolojik destek hizmeti aldığı belirtildi.

Vergi kaybı yok

Bilirkişi raporunda vergilendirme açısından Uber B.V’nin Türkiye’deki işyeri tarafından, vergi mükellefi olan ve e-fatura sistemine kayıtlı sürücülere verilen hizmetler karşılığı düzenlenen faturaların KDV içerdiği ve vergi idaresine ödemesinin yapıldığı belirtilerek vergi kaybının oluşmadığının tespit edildiği kaydedildi.

Haksız rekabet

Taksi hizmeti ile Uber XL hizmeti arasında ulaştırma ve taşıma açısından anlamlı bir fark tespit edilmediği belirtilen raporda, “Uber'in özellikle Uber XL D2 operatörleri bakımından ve fiili uygulama açısından ele alındığında, bunlar için müşteri bulma için olmazsa olmaz nitelik taşıdığı, dolayısıyla uygulamanın salt bilgi teknolojileri hizmeti olarak nitelendirilemeyeceği, taşımacılık ile bilgi teknolojileri hizmeti kombinasyonu bağlamında taşımacılık sektörü içinde de değerlendirilebileceği” ifade edildi.

Raporda, “D2 operatörlerinin taksicilik hizmeti gibi kullanıldığı, bunun ise açıkça yetki belgesini, amacı dışında kullanma ve başkasını faaliyetlerinden yararlandırma şeklinde ilgili düzenlemelere aykırılık teşkil ettiği, bunun da TK M. 55!1-e anlamında iş şartlarına uymamak şeklinde haksız rekabet oluşturacağı” belirtildi.

XL hizmetini durdurmuştu

24 Haziran’daki İstanbul seçimleri öncesinde Uber, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamada XL araçlarının faaliyetinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha