Biletlerden çevre vergisi alacak, havayolu şirketleri tepkili!

Biletlerden çevre vergisi alacak, havayolu şirketleri tepkili!
10 Temmuz 2019, 12:13
Fransa'da uçak biletlerinden çevre vergisi alınmaya başlanacak.

2020'den itibaren yürürlüğe girecek vergi 1,5 euro ile 18 euro arasında değişecek. Fransa Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne, "eko-vergi" adlı uygulamanın çevreyi daha fazla koruyan ulaştırma altyapısını oluşturmak için uygulanacağını açıkladı.

Avrupa dışı uçuşlarda 18 Euro'ya kadar çıkacak

Tüm havayolu şirketlerinden alınacak vergi Fransa'dan sadece yurt dışına giden uçuşları kapsayacak. Euronews'te yer alan habere göre Korsika ve Fransa'ya bağlı denizaşırı ülkelere ve aktarmalı yapılan uçuşlar ise vergiden muaf tutulacak. Fransa'dan Avrupa içindeki bir bilet için ekonomik sınıf bir biletten 1,5 euro vergi alınacak. Bu miktar business sınıfta 9 euro olacak. Fransa'dan Avrupa dışına yapılacak bir uçuşta ise alınacak vergi miktarı ekonomik sınıf için 3 euroya, business sınıf için 18 euroya yükselecek.

Fransız Ulaştırma Bakanı Borne, bu uygulama sayesinde gelecek yıldan itibaren 180 milyon euro gelir elde etmeyi planlıyor.

Havayolu şirketleri tepkili

Fransız bakanın bu açıklamasından sonra Fransız hava yolu şirketi Air France'ın hisseleri yüzde 4,5 ve Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın hisseleri de yaklaşık yüzde 3 değer kaybetti.

Çevre vergisine tepki gösteren Air France yönetimi bu uygulamanın şirketin rekabet gücüne büyük bir darbe indireceğini belirtti. Şirkete göre Air France'a getireceği vergi yükü yıllık 60 milyon euro olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha