Bierbach: Önceliğimiz 60 bin tatilci, ödemeler DRSF güvencesinde!

Bierbach: Önceliğimiz 60 bin tatilci, ödemeler DRSF güvencesinde!
06 Haziran 2024, 09:55
Alman tur operatörü FTI'nin geçici iflas yöneticisi ?Axel Bierbach açıklama yaptı.

Alman tur operatörü FTI'nin geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach açıklama yaptı.

Geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach, 60 bin tatilcinin tatillerini tamamlayabilmelerini sağlamak için her türlü çabayı gösterdiklerini söyledi.

Geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach, "FTI, DRSF ve ben, etkilenen tatilcilerin şu anda ne kadar zor ve duygusal olarak stresli bir durumda olduğunu biliyoruz ve birlikte müşteriler için hızlı ve iyi çözümler bulmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi.

3 Haziran 2024 Pazartesi günü, FTI Group'un ana şirketi FTI Touristik GmbH, iflas ve aşırı borçluluk nedeniyle iflas davası açmak için münih Yerel Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Yerel mahkeme aynı gün başvuruyu kabul etti ve Müller-Heydenreich Bierbach & Kollegen (Münih) hukuk firmasından yeniden yapılandırma uzmanı ve avukat Axel Bierbach'ı geçici iflas yöneticisi olarak atadı. Bierbach ve ekibi, Pazartesi öğleden sonra şirketteki mevcut durum hakkında ilk genel bakışı elde ediyor. Yönetim ve kilit paydaşlarla görüşmeleri devam ediyor.

Münih'te bir ekibi bulunan Alman seyahat Güvenliği Fonu (DRSF) ile işbirliği içinde olan FTI, iflastan etkilenen tüm FTI Touristik GmbH müşterileri için mümkün olan en hızlı çözümleri bulmak için Bierbach ve ekibiyle birlikte çalışıyor. Alman Seyahat Güvenliği Fonu, FTI Touristik GmbH ile ilgili seyahat hizmetleriyle paket tatil veya seyahat rezervasyonu yapan ve iflastan etkilenen tüketicileri korumakla görevli.

Geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach, yaptığı açıklamada, "FTI, DRSF ve ben, etkilenen tatilcilerin şu anda ne kadar zor ve duygusal olarak stresli bir durumda olduğunu biliyoruz ve birlikte müşteriler için hızlı ve iyi çözümler bulmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi. Şu anda destinasyonlara seyahat eden yaklaşık 60.000 tatilciye en yüksek öncelik verilecektir. "Gezginlerin tatillerini tamamlayabilmelerini ve evlerine güvenli ve zamanında dönebilmelerini sağlamak için her türlü çabayı gösteriyoruz" dedi. Şimdiye kadar, bu süreç çok yapılandırılmış ve büyük ölçüde organize edilmiştir. Herhangi bir sorunu yerinde çözebilmek için, FTI müşterileri için şirketten irtibat kişileri mevcuttur; FTI, müşteri soruları için bir yardım hattı kurmuştur.

Geçici iflas yöneticisine göre, önümüzdeki günlerde seyahatlerine başlamak isteyen FTI müşterilerinin seyahatleri, hedef ülkelerde sorunsuz bir seyahat süreci garanti edilemeyeceğinden iptal edilmek zorunda kalacak. Bierbach'a göre bu, 10 Haziran 2024 Pazartesi gününe kadar FTI Touristik GmbH aracılığıyla rezerve edilen tüm seyahatler için geçerlidir.

Gezilerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bu tarihten sonraki geziler için şu anda çözüm yolları aranıyor. Bierbach, "Rezerve edilen seyahatlerin mümkün olan en erken tarihten itibaren diğer seyahat sağlayıcıları tarafından planlandığı gibi gerçekleştirilmesi için tüm olasılıkları araştırmak için tüm olasılıkları araştırmak için tam hızda çalışıyoruz" dedi. Müşteriler, bunun gerçekten işe yarayıp yaramayacağı ve nasıl işe yarayacağı konusunda FTI tarafından mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecek. Geçici iflas yöneticisine göre, diğer sağlayıcılarla görüşmeler halihazırda devam ediyor. Bierbach, "En geç 1 Temmuz'dan itibaren seyahat için bir çözüm bulmayı umuyoruz" dedi.

Bierbach, FTI Touristik GmbH aracılığıyla rezerve edilen paket tatiller için tüm müşteri ödemelerinin DRSF tarafından güvence altına alındığını doğruladı. DRSF, verilmeyen hizmetler için yapılan ödemeleri devralacak, böylece paket tatil müşterilerinin FTI Touristik GmbH'nin iflası nedeniyle para kaybedeceklerinden korkmalarına gerek kalmayacak. DRSF, bu seyahatlerin gerçekleştirilmesinin mümkün olmaması durumunda, paket tatil müşterileri tarafından yapılan avans ödemelerini de iade edecektir. FTI'da paket tur rezervasyonlarının oranı yüzde 90'ın üzerindedir.

Yeni tatillerin artık FTI ile derhal geçerli olmak üzere rezerve edilemeyeceği zaten kesin. Bierbach, ilgili rezervasyon portallarının Pazartesi günü zaten kapatıldığını doğruladı. Bu nedenle ticari faaliyetler yalnızca sınırlı bir ölçüde devam edecek. Bununla birlikte, FTI çalışanları mevcut tüm sorunları mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde ele almaya çalışmakta. Özel olarak genişletilen çağrı merkezi, halen geliştirilmekte olan kapasitelere sahip.

Bierbach şu anda Münih'teki Grup merkezinde çalışanlar ve iş konseyi ile ilk görüşmeleri organize etti. Çalışanları mevcut durum ve planlanan sonraki adımlar hakkında kısa sürede bilgilendirecek. Yaklaşık 843 çalışanın maaşları Mayıs 2024 sonuna kadar ödenmiştir. Çalışanlar, Haziran-Ağustos 2024 (dahil) dönemi için iflas yardımları kapsamında.

Geçici iflas idarecisi şimdi iflas eden şirket için devam seçeneklerinin mevcut olup olmadığına ve hangi biçimde devam ettiğine ilişkin tüm seçenekleri inceleyecek ve ayrıca Almanya'da ve yurtdışında iş bölümlerinin satışı için olasılıkları araştıracak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha