Berkay Tulpar: Sağlık turizminin tüm oyuncularını USTİS’e bekliyoruz

Berkay Tulpar: Sağlık turizminin tüm oyuncularını USTİS’e bekliyoruz
18 Nisan 2021, 23:31
Uluslararası Sağlık Turizmcileri İşverenler Sendikası (USTİS) Başkan Vekili Berkay Tulpar, “Sektörün tüm oyuncularını USTİS çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz” dedi.

Mart ayı içinde genel kurulunu tamamlayan Uluslararası Sağlık Turizmcileri İşverenler Sendikası (USTİS) yurt çapında örgütlenmek için de harekete geçti. USTİS Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevine seçilen Berkay Tulpar, sağlık turizmi sektörünün tüm oyuncularını sendika çatısı altında birleşmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sağlık turizminin birçok sektörü doğrudan etkilediğini belirten Tulpar, “USTİS üyeleri sadece hastane sahipleri ya da otelciler ve seyahat acentaları ile sınırlı değil. Ulusal ve uluslararası arenada sektörün tanıtımını yapanlar, sağlık turizmi için ülkemize gelenlerin ulaşım, konaklama, gezi, sigorta, oluşabilecek hukuki işlemleri ve her türlü ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri sunanlar da USTİS üyesi olabilirler. Biz sektörün tüm oyuncularını USTİS çatısı altında örgütlenmeye davet ediyoruz” dedi.

Orta vadede hedef 25 milyar dolar

Dünyada sağlık turizminin 500 milyarlık dolarlık bir ekonomik büyüklüğe ulaştığını ve bu rakamın birkaç yıl içinde trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağının tahmin edildiğini söyleyen Tulpar, “Türkiye’nin şu anda bu pastadan 1,5-2 milyar dolar pay aldığı tahmin ediliyor. Elimizde net bir veri yok. Gerçek rakam bunun birkaç katı da olabilir. USTİS olarak öncelikle sektörün gerçek gelirini ortaya koymayı planlıyoruz. Ardından da sektörün bütün potansiyelini devreye sokarak bu rakamın orta vadede 25 milyar dolar seviyesine ulaşması için çalışacağız” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha