Belçika pazarında % 20’lik artış beklentisi…

Belçika pazarında % 20’lik artış beklentisi…
05 Şubat 2018, 10:50
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, “2014 yılındaki Türkiye’ye gelen 262 bin Belçikalı turist sayısı 2017’de 135 bine geriledi. Brüksel Fuarı’nda edindiğim izlenim ve rakamsal veriler yükselişin yeniden başlayacağı yönünde” dedi.

Elmas ticareti ve çikolatalarıyla ünlü Belçika’da 1 - 4 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Brüksel Turizm Fuarı’nda Alanya tanıtımı yapıldı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu temsil etti. Fuar alanından bildiren Topçu, yaptığı görüşmeler neticesinde izlenimlerini şöyle aktardı:

“Turist kaybı yüzde 50”

“60.’sı düzenlenen ve 35 ülkenin katıldığı Tayland Yılı olarak ilan edilen Belçika’nın en prestijli fuarında 150 metrekare alanda kurulu ve 15 katılımcının bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı standında yer aldık. Destinasyon olarak Bodrum ve Alanya’nın yanı sıra katılımcılar otel ve yat firmalarıydı. Fuarda Corendon tur operatörü bir Türkiye markası olarak yer aldı. Ayrıca pazarın ana aktörleri TUI, Neckermann, Sunjets gibi firmalar da fuarda yerlerini almış durumda.

Son yılların verilerine baktığımızda hızlı bir düşüş gösteren pazardan 2014’de 262 bin, 2015’de 235 bin, 2016’da 143 bin ve 2017’de 135 bin turist ağırlamışız.

“Türkiye standartları başka ülkelerde yok”

Geçtiğimiz seneyi bir önceki yıla oranla yüzde 7 kayıpla kapatan pazarda bu sene hatırı sayılır bir geri dönüş beklememizi sağlayan göstergeler var. Özellikle son yıllardaki düşüşe sebep olan tereddütler büyük ölçüde kalkmış durumda. Aynı zamanda son yıllarda tatillerini diğer ülkelerde değerlendirilen misafirler ülkemizdeki standartları ve fiyatı bulamadıklarını açık yüreklilikle ikili görüşmelerimizde ifade ettiler.

“Politik ve güvenlik kaygıları geride kaldı”

Bölgemizde ve dünyada gelişen farklı olayların buradakilerin dikkatini başka yöne çektiği özellikle bize sorulan soruların geçen seneden çok farklı olmasından anlaşılıyor. Politik ve güvenlik sorularının aksine bu sene oteller ve destinasyon sorularına cevap vermek bizim açımızdan da olumlu izlenimlerdi.

“2017’ye göre artış yüzde 20 olur”

Görüşlerini aldığımız tur operatörleri geçen senenin aynı günü ile karşılaştırdığımızda bu seneki satışların birkaç kat daha fazla olduğunu, 2018 yazında da düşme trendinin bitip bir önceki yılla karşılaştırıldığında yüzde 20 artışın rahatlıkla sağlanacağını dile getirdiler. Koltuk sorunu yaşanmaması ve bugünkü şartlar altında bu oranın da aşılabileceğini temkinli bir iyimserlik içinde dile getiriyorlar. Bunun sebebi de Belçika’nın yapısından kaynaklandığını belirtiyorlar.

“Belçikalılar umut verdi”

100 binin üzerinde ziyaretçinin beklendiği fuarda Alanya standımızı Büyükelçimiz Zeki Levent Gümrükçü, Ataşemiz Murat Alıcıgüzel ve Konsolosumuz Dilşad Kırbaşlıkaraoğlu ziyaret etti ve kendilerine Alanya’dan getirdiğimiz hediyeleri takdim ettik. ALTAV olarak çalışmalarımızdan memnuniyetlerini dile getirdiler. Alanya promosyonlarını sunduğumuz standımızı ziyaret edenlere Alanya ile ilgili bilgiler verdik. Alanya ve ülke olarak aldığımız turist payını yükseltmeye çalıştığımız Belçika, 2018 için umut verdi.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha