Beklentileri aşmak da ‘her şey dahil’ kapsamında mıdır?

Hüseyin Bölük
Hüseyin BölükYiyecek İçecek Direktörü / AJWA Hotels & Zeferan Restaurants
20 Mart 2019, 18:46

Ülkemizin turizm gerçeğidir AIC yani her şey dahil konsepti! Orta ve uzun vadede düşünürsek her ne kadar işletmelerden çok tedarikçilerin işine yarayan bir sistem olsa da biz şeflere düşen bu sistemin kurallarına boyun eğmeden mücadele etmektir.

Nasıl mı?

Tabii ki mutfağımızı yaşatarak. Yani ‘Yaşayan Mutfak’ ile.

Peki, nedir ‘Yaşayan Mutfak?”

Kısaca özetlemek gerekirse;

- Her yemeğin bir hikayesi olduğunu bilmek ve misafirlerini hikayenin bir parçası yapmaktır!

- Misafirin beş duyu organına da hitap edebilmektir’’

- Misafirlerini dinlendirirken ayni zamanda eğlendirebilen recreative bir mutfak akimidir!

Bu bağlamda çalıştığımız otellerde Yasayan Mutfağın doğum yılı olan 2015 ten bu yana verdiğimiz mücadeleden somut örnekler vermek istiyorum.

Şefle Bir Gün

Sabah şefle birlikte serpme köy kahvaltısı ile başlayan gün, lokal köy pazarında akşam için alış veriş ve ülkemizdeki tarımı ayrıntılı anlattığımız pazar turuyla devam ediyor.

Sonrasında seradan misafirlerimiz yine akşam için lazım olan sebzeleri ve baharatları kendi elleriyle topluyorlar. Öğle yemeği için soğuk sıkım yapılan zeytinyağı fabrikasına gidiliyor. Orada dalından sofraya zeytinyağı aşama aşama yerinde anlatılıyor ve aromalı zeytinyağı tadımı yapılıyor. Öğle yemeği ise aynı yerde çay ve gözleme ile geçiştiriliyor.

Sonrasında tesise dönüp akşama kadar serbest zaman için ayrıldıktan sonra chef’s table için mutfakta tekrar bir araya geliniyor. Mutfağın içine hazırlanan masada, taze baharat kokuları eşliğinde misafirler menünün nasıl hazırlandığının ve servis edildiğinin her aşamasına canlı canlı şahitlik ediyorlar.

Bu aktivite için aldığımız pek çok yorum içinde en çarpıcı olanı bir Alman misafir yapıyor.

-“Biz ülkenizi çevremizdeki Türk arkadaşlarımızın yaşantıları kadar, sosyal medyada bize anlatılmak istenildiği kadar biliyor ve bunu kabul ederek ülkenize geliyoruz. Bu aktivite ile köylere kadar gidip, köy pazarını ve köylülerin evlerindeki yaşantılarını yerinde gözlemleme şansımız oldu. Ülkenizdeki tarımdan ve güzergâhımızda anlattığınız önemli bilgilerden haberdar olduk. Chef’s table ise başlı başına misafirle mutfağı bütünleştiren mükemmel bir aktivite.”

Şefler Yarışıyor

Mutfak şefinizin önceden belirleyeceği kategoride yarıştırın asilerinizi. Misafirlerinizi de jüri yapın!

Yarışmacılar canlı canlı yarışırken misafirleriniz serpme mezelerinizi tadarken şefinizde yemek kültürümüzü anlatsın...

Bu aktivite misafirlerinizi memnun ettiği gibi şeflerinizi de motive edecektir. Hem kim bilir belki bu konuda epeyce tecrübe sahibi olduktan sonra belki kendi gastronomi takımınızı kurar ve şeflerinizi uluslararası yarışmalara götürürsünüz!

Canlı Yayın

Eğer tesisinizde apartlara sahipseniz odalardaki info kanal üzerinden misafirlerle aynı anda yemek yapabilirsiniz. Bunun için önceden 2 kişilik bir yemek belirleyip tüm malzemeleri ve reçeteyi hazırlamanız yeterli olacaktır. Saati geldiğinde siz mutfağınızda, misafirleriniz ise ekranları başında yemek yapmanın zevkine varabilirsiniz. Ne kadar yavaş yaparsanız yapın “Yavaş ol Usta” diye dahili telefondan aranmaya hazır olmalısınız!

Bahçede Kahvaltı

Bence her işletmenin otel veya restaurant fark etmez, mutlaka küçük bir bahçesi olmalı. Misafirler sizin bir şeyleri dalından koparıp onların yemeklerinde kullandığınızı görünce inanılmaz mutlu oluyorlar. Hele de bizdeki gibi araziniz müsait ve büyük bahçeleriniz varsa mutlaka bahçede köy kahvaltısı organize etmeli, misafirlerin dalından kopardığı domateslerden hemen oracıkta menemen yapmalı, önceden ısıttığınız güveçte misafire kendi yumurtasını masada kırıp pişirme imkanı verebilirsiniz. O zaman memnuniyet kelimesinin ve beklentileri aşmanın yüze yansımasına tanıklık edebilirsiniz.

Çocuklarla inek sağma ve yoğurt mayalama

Yöresel zenginliklerimizi ön plana çıkarmaktan geri durmamalıyız! Bilişim çağında yetişen zamane çocukları bırakın süt sağmanın ne demek olduğunu, meyvelerin nasıl bir ağaçta yetiştiğinden bile bihaber oluyorlar. Bu yüzden çocuk kulübü ile çocukları toplayıp en yakınınızdaki köye gidip onlarla birlikte inek sağip sonra bu sütü her çocuk kendi çömleğine mayalayıp taze yoğurdu tatma şansını yakalayabilir!

Boya ve test et

Sebze meyve pürelerinden ve soslardan farklı renkler elde edip sonra çocuk kulübü çalışanları ve şefler eşliğinde çocuk misafirleriniz hayallerini gönüllerince çizebilir ve isterlerse sonra hayal dünyalarının tadına bakabilirler!

Eğlenceli gastronomi paketi

Biz çilek paketi yaptık ancak sizler bulunduğunuz lokasyonun on plana çıkan meyve veya sebzeleriyle yapabilirsiniz.

Misafirleriniz güne şefle birlikte yapacakları kahvaltı veya öğle yemeği ile başlıyor. Yemeğe mutlaka bir show cooking koymayı ihmal etmeyin!

Sonrasında çilek tarlasına giden misafirler bir yandan çileklerin tadına bakarken bir yandan da sepetlerini çilekle doldururlar. Hemen oracıkta semaverde cay keyfiyle bütünleşen sohbet sonrasında işletmeye dönülüp pastane şefinizle birlikte cooking class yapabilirsiniz.

Misafirleriniz kendi elleriyle topladıkları çileklerden yaptıkları cup cakeleri odalarında yerken işletmenizi zihinlerine kazıyacaklarına şüpheniz olmasın!

Yetiştir ve götür

Çocuklu misafirlerin odalarına minik taze baharat saksıları koyup yanına da küçük bir not iliştirebilirsiniz! Bu notla arzu ederlerse minik misafirinizin bu bitkinin bakımının sorumluluğunu almasını sağlayabilirsiniz. İstemeyen misafirleriniz baharat saksını kapının önüne koyabilir ama bu sorumluluktan kimsenin kaçmayacağına emin olabilirsiniz!

Çünkü bu projenizle minik misafirlerinizin; sorumluluk, sevgi, sahiplenme gibi duygularının gelişimine katkı sağlamış olduğunuz gibi ayni zamanda da kendileri ile guru duymalarını ve hatta isletmenize sadakatle bağlandıklarını göreceksiniz!

Gastronomi videoları

İşletmenizde 3 dakikayı asmayan gastronomi videoları çekin! Büfe veya a la carte hazırlığından tutun da yukarıda bahsettiğim aktivite videolarına kadar...

Bu videoları info kanalınızda paylaştığınızda minik misafirlerin ebeveynlerinden olumlu geri bildirimlerini almaya hazır olun...

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için www.yasayanmutfak.com.tr

Adresini inceleyebilirsiniz. Yazıma son verirken küçük bir not iliştirmek isterim ki bu akim sadece resortlarda değil, şehir otellerinde ve restaurantlarda da uygulanabilir! Siteyi detaylı incelediğinizde mutlaka işletmenize uygun aktiviteler bulacaksınız!

Yüzde yüz yerli bir akim olan Yasayan Mutfak’ın siz değerli yöneticilerin ve şeflerin destekleriyle tıpkı Slow Food gibi tüm dünyaya yayılması dileklerimle...

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha