Bedirhan Bayka: 2020 yılı hedefimiz 10 milyon Rus turist

Bedirhan Bayka: 2020 yılı hedefimiz 10 milyon Rus turist
14 Mart 2018, 16:17
MITT Moskova 2018 Fuarı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Bedirhan Bayka; 2020 yılı için 10 milyon Rus turist seviyesini hedeflediklerini açıkladı. Bayka, bu hedefe ulaşmak için izlenecek strateji ve yürütülecek çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen MITT Moskova Fuarı 25’inci kez kapılarını açtı. Rusya turizm pazarının nabzının tutulduğu fuara katılan TÜRSAB Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Bedirhan Bayka, 2018 yılında Rusya pazarında yeni bir rekor seviyeye ulaşılacağını belirtti.

Rusya’nın Türk turizmi için en önemli pazarlardan biri olduğunu vurgulayan Bedirhan Bayka, “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılım gösterdiği MITT Moskova Fuarı, Türkiye açısından çok verimli geçti. Fuar süresince gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde çok olumlu sinyaller aldık” değerlendirmesinde bulundu.

2018 yeni rekor yılı olacak

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 4.7 milyon Rus turisti misafir ettiğini hatırlatan TÜRSAB Genel Sekreteri Bedirhan Bayka, “Geçtiğimiz yıl Rus misafir sayısında rekor seviyeye ulaşmıştık. 2018 yılı ise bu rekor seviyenin çok daha üzerine çıkacağımız bir yıl olacak. Fuarda, tur operatörlerinden aldığımız rezervasyon verileri oldukça sevindirici.

2018 hedefi: 10 milyon Rus turist

Aldığımız bilgilere göre, bu yıl yaklaşık % 30 civarında bir artış öngörüyoruz. Bu da 2018 sonunda yaklaşık 6 milyon Rus turisti ülkemizde ağırlayacağımız anlamına geliyor. Seyahat acentaları olarak hedefimiz Rusya’dan 2020 yılında gelen ziyaretçi sayısını 10 milyona ulaştırmak. Bu hedefi Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve tüm turizm paydaşlarımızın katkısıyla gerçekleştireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye Rus turist için en önemli destinasyon

Rusya ekonomisinde yaşanan toparlanmanın tatil talebine olumlu yansıdığını kaydeden Bedirhan Bayka, “Tüm ekonomik göstergeler 2018 ve sonrası için Rusya’da büyümeye işaret ediyor. Rus ekonomisindeki toparlanma ve refah seviyesindeki yükselişin de tatil talebine doğrudan etkisi bulunuyor. Artan tatil talebinden en çok faydalanacak ülke de şüphesiz ki Türkiye olacak. Zira Rus turistler için en önemli destinasyon Türkiye” dedi.

Rusları Türkiye’de yeni destinasyonlarla tanıştırmak istiyoruz

2019 yılının Türkiye ve Rusya’da karşılıklı kültür ve turizm yılı ilan edildiğini hatırlatan Bedirhan Bayka; bu süreçte Rus turistlerin Antalya’nın yanı sıra Türkiye’nin diğer destinasyonlarına da ilgisini arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Gastronomi turizmi ön plana çıkarılacak

Bayka konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere, Rus misafirlerimiz ülkemizde öncelikle Antalya, İstanbul, Dalaman, Alanya, Marmaris ve Bodrum destinasyonlarımızı tercih ediyor. Rus halkının kültürümüze ve Türk mutfağına olan ilgisini biliyoruz. Buradan yola çıkarak, Kapadokya, Pamukkale, Çanakkale, Bursa, Gaziantep, Hatay Mardin, Urfa gibi şehirlerimiz de tarih, kültür ve gastronomi ile buluşturan turlarla tanıtmak ve pazarlamak istiyoruz. Özellikle gastronomi turlarını ülkemizin her bölgesine taşımak istiyoruz. Şehir turları açısından da Rus turistlerin Ege’nin incisi İzmir’e olan ilgisini canlandıracak tanıtım çalışmaları yapılmasını sağlamak istiyoruz.”

Yorumlar
ALI OSMAN CAKIR
16 Mart 2018, Cuma 01:24
DÜNÜN BILETCISI , BUGÜNÜN TURIZMCISI.BU ÜLKEDE TURIZM NASIL ILERLER MERAK EDIYORUM.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha