Başkan adayları konuştu...

Başkan adayları konuştu...
30 Kasım 2019, 17:30
TÜRSAB'ın 24. Genel Kurulu'nda Başkan adayları Hasan Erdem, Davut Günaydın ve Cüneyt Tansu Demir birer konuşma yaptı.

Başkan adaylarından TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Selam Turizm’in sahibi Hasan Erdem, konuşmasına, “Genel kurullar seçilenlerin seçenlere hesap verdiği gündür. İşte o gün bugündür” diyerek sözlerine başladı.

Erdem: Yönetimde öksüz, yetim gibi kaldım…

İki yıl önce üyelere birçok konuda söz verdiğini hatırlatan Hasan Erdem, "Bunları gerçekleştiremediğim için Hazirundan özür diliyorum" dedi.

TÜRSAB yönetiminin elde ettiği gelirleri verimli kullanmadığını ileri süren Hasan Erdem, “105 milyon parayı yeni acenta kuruluşlarında kasaya koyduk. Sattığımız tabela ve evraklarla bu rakam 120 milyona çıktı. 58 milyon idari harcamamız var. Bunları nereye harcadık, bu bir israftır” dedi.

Yönetim Kurulu’nda Başkan Firuz Bağlıkaya’yı eleştirdiği için yalnızlaştırıldığını iddia eden Hasan Erdem, Firuz Bağlıkaya’ya hitaben “Yahu kardeşim sen nasıl demokratsın, 8 kişiden birinin aykırı bir şey söylemesine neden tahammül edemiyorsunuz” dedi.

Yönetim Kurulu'nda kendisine mobbing uygulandığını ileri süren Hasan Erdem, “Öksüz, yetim gibi, karşılaştığım mobbingin hesabı yok” dedi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yol güzergah belgesinin kaldırılması yönündeki talebini de eleştiren Hasan Erdem, Firuz Bağlıkaya’nın İmamoğlu’na emrivaki yaptığını ileri sürerek, “Emrivaki yapacağına bir plaket ve çiçekle gidip rica etseydiniz. Bunları da ben mi öğreteyim size” dedi.

Davut Günaydın: Kimsenin adamı değilim, yeni bir sayfa açalım

TÜRSAB Başkan adaylarından Davut Günaydın da konuşmasında Türkiye'nin 75 milyar turist 65 milyar dolar gelir hedefi koyduğunu herkesin konuştuğunu bir tek TÜRSAB'ın konuşmadığını savunarak "Otelci, rehber adeta TÜRSAB’ın önüne bir set çekmiş" diye konuştu.

Kimsenin adamı olmadığını belirten Günaydın, "Hele hele de hiç kimsenin de devamı değilim. Benim pusulam sizsiniz. Kimseden icazet almadım. Sizden aldığım güçle buradayım" ifadelerini kullandı.

Basının seyahat acentaları parayı kasaya sığdıracak yer bulamadığı gibi yayınlar yaptığını savunan Günaydın, "Ama bitiyoruz, kimse bunu yazmıyor. Böyle giderse bir sonraki genel kurula aramızdan bir çok arkadaşımız gelemeyecek" dedi.

Yeni bir sayfa açmak için yola çıktıklarını belirten Günaydın şöyle konuştu: "Birlik ve beraberlik içinde tek ses olalım. Hiç kimse üyeyle TÜRSAB arasına bir duvar örmesin. Üyeleri kategorize etmeyelim. Bunu aklımıza bile getirmeyelim. Bizim en büyük eksiklerimizden biri de itibardır. Sorunlarımızı çözmek için itibara ihtiyacımız var. Başta Bakanlık olmak üzere herkesle işbirliği yapmak zorundayız. Lobi faaliyetleri yapacağız. Siyasi partilere gideceğiz ve bu lobi çalışmalarını sizlerle yapacağız. Kaçak faaliyetler almış başını gidiyor. Denetimleri de kendi araçlarımıza yapıyoruz. Ceza yiyen araç sayımız 20 bini geçti. Neden kaçak faaliyete katılan araca, rehbere ceza veremiyoruz. Neden kaçak faaliyete oda veren oteli 'TÜRSAB dostu değildir' diye lanse edemiyoruz. Biz bunu yapmak zorundayız. Ekmeğimizle oynayan otelleri 'TÜRSAB dostu değil' diye ilan edeceğiz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Müze biletlerine yaptığı zamları eleştiren Davut Günaydın, "TÜRSAB’ın garantörlüğünde gri hizmet pasaportu alabiliriz. Bunu çok rahat alabiliriz. Yurt dışı fuarlara gittiğimizde bunu kullanabiliriz. Türkiye’yi tanıtmak için hangi otelci Avustralya’ya gidiyor. İnşallah devlet de bunun farkına varır" diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turist başına geliri 1000 dolara çıkarmak gibi bir hedef koyduğunu söyleyen "Çok samimi söylüyorum biraz öksüz kaldık, inşallah bakanlıkla aramızdaki buzla erir ve bakanlık bize sahip çıkar. Beni yönetime alan Firuz Başkanıma teşekkür ediyorum. O beni yönetime aldı. Emin olun benimle gurur duyacak pişman olmayacak. Çözemediği sorunları birlikte çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Tansu Demir: TÜRSAB’ı sendikaya çevireceğiz

Başkan adaylarından Tansu Demir konuşmasında TÜRSAB’ın seyahat acentalarının haklarını savunan bir yapıya dönüştürmek istediklerini belirterek “TÜRSAB’ı sendikaya çevireceğiz, sendika gibi yöneteceğiz” dedi.

Mesleğin geleceğinin büyük bir tehdit altında olduğunu söyleyen Demir, "Thomas Cook’un batması bir milattı. Booking sistemleri ve low cost hava yolları mesleğimizin altına dinamit koydu. Mesleğimiz bu hale gelmişken tüzükle uğraşmak bana çok lüks geliyor“ dedi.

'Yükselen TÜRSAB' olarak sistemi değiştirmek için yola çıktıklarını ifade eden Demir şöyle konuştu: "Başkanı değiştirmek bize yetmez. TÜRSAB’ın kamu yönetiminden haklarını alamadığını söyleyen Tansu Demir, “TÜRSAB’ı bir sendikeye çevireceğiz. Sendika gibi yöneteceğiz. Amir memur hükmünü değiştireceğiz”

Yeni TÜRSAB Yasası'nda küçük acentaların tur yapmasını engellenmesi durumunda bunun büyük bir tehlike olacağını vurgulayan Demir, Proje Daire Başkanlığı ve Dijital Daire Başkanlıklarının kurulması gerektiğini de söyledi. Bu sayede yapılan turlara buradan kaynak çekilebileceğini ifade etti. TÜRSAB’ın çatı bir örgüt olduğuna değinen Demir, doğru kullanıldığında acentalara büyük kolaylıklar sağlayacağını söyledi. Demir, "Geniş tabanlı, güçlü ve tek yürek bir TÜRSAB vaat ettiğimi buradan duyuruyorum" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha