Baş Ekonomistlerin 'Turizm' vurgusu!

Baş Ekonomistlerin 'Turizm' vurgusu!
11 Ocak 2021, 11:07
Bankaların Baş Ekonomistleri 2021 yılında ekonomiyle ilgili beklentilerini açıkladı.

2021'de borsaya yabancı girişi devam ediyor. Peki, baş ekonomistler yılı nasıl görüyor. Akbank, İş Yatırım, Halk Yatırım, Ziraat Yatırım, Albaraka Banknot, İntegral Yatırım, İnvest AZ baş ekonomistleri Dünya için değerlendirdi.

Turizm gelirlerindeki canlanma ekonomiye büyük destek verecek

Öncelikle son aylardaki ekonomi politikalarındaki yaklaşımın ve temkinli hamlelerin sürmesi turizm gelirlerindeki canlanma beklentileri ve aşılama çalışmalarının hızlanmasının Türkiye ekonomisine büyük destek vereceğini öngören baş ekonomistler büyümede yüzde 4-5 seviyesinde agresif olmayan bir seviyenin tutturulmasını bekliyor

Akbank, İş Yatırım, Halk Yatırım, Ziraat Yatırım, Albaraka Banknot, İntegral Yatırım, İnvest AZ baş ekonomistleri Dünya için değerlendirdi.

Baş ekonomistlerin görüşlerinin turizme ilgili bölümleri özetle şöyle:

Akbank Baş Ekonomisti Fatma Melek:

Sektörel bazda banka hisseleri ucuz kaldı, burada potansiyel var. Büyümeye duyarlı, döngüsel sektörler öne çıkar; petrol, petro kimya, demir çelik gibi. Yılın 2. yarısında turizm gelirlerinin de olumluya dönmesiyle havacılık sektöründe potansiyel olur. Dayanıklı tüketim ve otomotiv sektörlerinde 2020 yılının yüksek baz etkisi göz önüne alındığında bu sektörlerde seçici olmakta yarar görüyoruz.

Albaraka Banknot Baş Ekonomisti Ömer Emeç:

Malum turizm sektörü ülke ekonomisinin doğrudan yüzde 3’ünü teşkil ediyor, dolaylı olarak ise yüzde 13’e kadar çıkabilen bir etkisi var. Covid sonrası dönemde bu sektörde öngördüğümüz toparlanma da büyümeyi destekleyici unsurlardan olacaktır. Bu bağlamda yıl genelinde yaklaşık yüzde 5-6 gibi bir büyüme rakamı bekliyoruz.

Ziraat Portföy Genel Müdürü Tankut Taner Çelik:

Bu yıl birinci senaryo aşının işe yaradığı ekonomilerin hızla toparlandığı ve doların değer kaybettiği bir dünyada kur hareketlerinin istikrar kazandığı, enflasyonun yüzde 9’a düştüğü bir senaryoda büyüme yüzde 4-5, cari açık da 10 milyar dolara gerileyebilir. Kur özellikle dünyada dolar endeksinin düştüğü bir dönemde yıl boyunca 7-8 arası dalgalanması beklenebilir. Borsada yabancıların gelmesi halinde 1800-2000 seviyelerini görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Öne çıkacak sektörler bankacılık, enerji, madencilik, turizm, hava yolları, eğlence olabilir.

Etiketler:Turizm Borsa
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha