Bartholomeos’tan dikkat çeken Ayasofya mesajı…

Bartholomeos’tan dikkat çeken Ayasofya mesajı…
01 Kasım 2021, 00:06
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk hükümetinin herkese açık bir müze olan Ayasofya'yı sadece Müslümanlar için bir ibadethaneye çevirmesinin adil olmadığını savundu.

ABD'yi ziyaret eden Bartholomeos, temasları sırasında Ayasofya'nın statüsünün camiye dönüştürülmesini eleştirdi. Batı Virginia'nın Weirton kentinde düzenlenen bir ayinde konuşan Bartholomeos, "Büyük veya küçük kilise yoktur, büyük veya küçük cemaat yoktur. İlahi bir ayinin yapıldığı en küçük kilise, maalesef bildiğiniz gibi geçen yıl cami olan İstanbul'daki Ayasofya kadar büyüktür. Ekümenik Patrikhanesinin, Hristiyanlaşmanın bu ünlü yapısı, Şehirler Şehri'ni ve Ayasofya'yı, atalarımızın yüzyıllardır ayakta kalan bu ölümsüz abidesini hayranlıkla görmeye gelen herkesin ziyaretine açık bir müzeden, artık sadece Müslümanlar kardeşlerimiz için bir camiye çevrildi" dedi.

Yorumlar
Ali Akdaş
02 Kasım 2021, Salı 07:52
Hastır lan avrupada cami medrese koymasını hatta 1.dünya savaşında Anadolu daki camileri karabağ da camileri yakanları unutmadık. Unutmayacağız
Osman Bey
02 Kasım 2021, Salı 07:51
Müslümanların camileri mescitleri temiz ve halis niyetli tüm insanlara her zaman açık. Girebilir, gezebilir ve dinlenebilirsiniz. Amaç üzüm mü yemek yoksa bağcıyımı dövmek. Kendinizle müslümanları kıyaslamayın.
Yağız
01 Kasım 2021, Pazartesi 10:40
Yok yaaa! Hasedinizden geberebilirsiniz, bizce mahsuru yok
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha