Barselona’da otel yasağı

Barselona’da otel yasağı
29 Ocak 2017, 13:24
İspanya’nın en çok turist alan ikinci kenti olan Barselona’da şehir merkezinde yeni otel açılmasına yasak getirildi.

Barselona Belediye Meclisi, “Turistik Konaklama için Özel Şehirleşme Planı” adı altında kabul ettiği bir kararla, son yıllarda hızla ve kontrolsüzce büyüdüğü belirtilen turistik yapılanmanın önüne geçebilmek için bazı önlemler aldı.

Barselona’nın kent merkezinde yeni bir otel veya turistik konaklama yeri açılması yasaklanırken, burada mevcut olan otellerin de kapasitelerini daha büyütemeyecekleri açıklandı.

Plana göre, kent merkezine yakın olan ikinci bölgede sadece bir otelin kapatılması halinde yerine yeni bir otelin açılması hakkı tanındı. Planda, kentin dışı sayılabilecek üçüncü ve dördüncü bölgelerde ise otel ve turistik konaklama yerlerinin açılabilmesi için daha esnek koşullara yer verildi.

Yaklaşık iki yıldır Barselona Belediye Başkanı olan Ada Colau, kentteki kontrolsüz turizm yapılanmasının önüne geçmek için göreve gelmesinden bu yana büyük bir mücadele verirken, ilk icraatlarından biri yeni otel inşa etme ruhsatlarını iptal ettirmek olmuştu. Colau’nun bu icraatından dolayı iki büyük otel projesi durdurulmuştu.

Barselona Belediyesi’nin verilerine göre, kentte 924’ü otel, 9 bin 706’sı ev olmak üzere toplamda 10 bin 630 turistik konaklama yeri bulunduğu belirtiliyor.

“Turistik Konaklama için Özel Şehirleşme Planına” karşı çıkanlar ise yeni uygulama ile Barselona’nın Avrupa’nın diğer önemli kentleriyle “turizmde rekabetin gerisinde kalacağını ve yatırımcının kaçacağını” ileri sürüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha