Bana destinasyonunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

Gülara Alkaçır
Gülara AlkaçırTurizm Analisti
22 Temmuz 2018, 19:12
Turizm uzmanı Gülara Alkaçır, destinasyon pazarlamasındaki kilit noktaları kaleme aldı. İşte ilk yazı...

Tıpkı insanların kendilerini heyecanlı, coşkulu tanımlaması gibi destinasyonlar da birer marka olarak insana özgü sıfatlar ile tanımlanabilir. Dünyanın en popüler turizm destinasyonlarını ziyaret eden turistler hakkında yaptığım bir çalışmada, İstanbul ve Paris’in destinasyon kişilik özelliklerinin turistlerin tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme davranışı üzerine etkisinin olup olmadığını araştırdım. Her iki şehrin birbirine benzer ve ayrılan yönleri olsa da bu iki kültür şehrinin turistin zihnindeki destinasyon kişilik algısının hemen hemen aynı olduğunu tespit ettim. Dahası, yaptığım bu bilimsel çalışma sonucunda her iki şehrin de insana özgü kişilik özelliklerinden sofistike ve coşkulu olmaları nedeni ile ziyaret edildikleri ortaya çıktı.

Esasında bir destinasyonu turist açısından cezbedici kılan o yerin turistin kendisi ile özdeşleştirdiği insana atfedilen özellikleridir. Gittim, gezdim, gördüm… Sonra… Tekrar ziyaret etmek istiyorum veya kesinlikle başkalarına tavsiye ediyorum. Turistin gözü ile baktığımızı farz edelim: “Paris’e geçen yıl gittim ve harika bir şehir olduğunu düşündüm. Bu nedenle önümüzdeki yılbaşında kesinlikle tekrar Paris’te olacağım. Çünkü o kadar sofistike ve o kadar coşkulu ki; bu özellikler benim yeni yıl seyahat kararımda Paris’i kendimle özdeşleştirdiğim kavramlar.”

Destinasyonlara atfedilen önemli özelliklerden birisi marka kişilik özellikleridir. Bu özelliklerden sofistikelik özelliği, üst sınıfa ait olma, göz alıcı, güzel görünümlü ve kendinden emin olma özellikleri ile; büyüleyici, kadınsı, pürüzsüz olma gibi tamamlayıcı özellikler ile tanımlanmakta. BMW ve Lexus’un, sofistikelik derecesi yüksek iki lüks otomobil markasına örnek olması gibi, İstanbul ve Paris’e özgü olarak değerlendirilen sofistikelik, harcama düzeyi yüksek, modayı takip eden, çağdaş, zevk düşkünü turisti çağrıştırmakta. Böylece İstanbul ve Paris bu özelliklere sahip turist profiline cevap verebilecek kişilik özellikleri ile karşımıza çıkmakta.

Bir diğer marka kişilik özelliği olan coşku özelliği ise heyecan verici, cesur, trend, sıra dışı, gösterişli, ateşli, maceracı, genç, eğlenceli, yenilikçi, çağdaş, sanatsal gibi özellikler ile tanımlanmakta. İstanbul ve Paris, tıpkı statları dolduranRolling Stones grubu gibi genç ve heyecan verici duruyorlar. Riskten kaçınmayan coşkulu turistlerin bu şehirlerde tatildeyken heyecan ve macera yaşama ihtiyacı daha fazla olmakta. İstanbul’un cezbedici gece hayatı veya Paris’in keşfedilmeyi bekleyen sokakları insan karakteristikleri ile özdeşleştirildiğinde destinasyona bağlı bileşenlerin somutlaştırılmasına da imkan tanımakta.

Günümüz pazarlama argümanları artık çevremizdeki dünyanın bilindik özelliklerini yansıtmanın çok ötesinde bir eğilim içerisindeler. Bu nedenle son yıllarda, destinasyon pazarlama politikalarını konu alan akademik çalışmaların ve şirket raporlarının sayısı giderek artmakta. Gezmeye ve görmeye hevesli kılan seyahat motivasyonları da gün geçtikçe turistin algısına ve ihtiyaçlarına hizmet edebilen çalışmalara odaklanmakta. Çünkü, turistin destinasyonu zihninde canlandırmasından başlayan ve o yeri ziyaret etme tercihine kadar varan karar süreci sandığımız kadar basit değil. Bu husustaki parametrelerin iyi okunması ve değerlendirilmesi epeyce önemli. Turistin kendi kişilik özellikleri ile uyumlu olduğunu düşündüğü destinasyonları ziyaret etmesi, kişilik özellikleri perspektifinden turist profilinin iyi araştırılması gerektiğini göstermekte. Hiç şüphesiz, gezgine sıradan bir turist gözü ile bakan tur şirketlerinin, destinasyon pazarlamacılarının ve hedef pazar çalışması yapan kuruluşların önümüzdeki yıllarda ezber bozmaları ve kısa anketlerle turistin profilini çözdükten sonra destinasyonlarını ve ürünlerini pazarlamaları gerekecektir.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Huseyin
24 Temmuz 2018, Salı 10:52
Nefis bir makale, gerçekten destinasyonların “marka kişilik özelliği” üzerinde durmak ve bu özellikleri iyi pazarlamak gerekir..
Cumhur Güven Taşbaşı
23 Temmuz 2018, Pazartesi 11:16
Tebrikler
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha