Bana değil sektöre sözü var

Bana değil sektöre sözü var
08 Ağustos 2019, 20:47
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV'de katıldığı programda yeni yasayla ilgili de değerlendirmelerde de bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy geçtiğimiz günlerde AKTOB toplantısında TÜRSAB'ın yeni yasasının ne zaman çıkacağına yönelik soruya " TÜRSAB’ın tek başına ‘herkese danışıp gönderdim’ dediği yasanın herkese danışılıp gönderilmediğini gördük. Onunla ilgili hazırlıklarımız davam ediyor ama bu yıl çıkacak.’’diye cevap vermişti.

'Yasa tartışılmadı' denmesine katılmam mümkün değil

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, yasanın gerektiği kadar tartışılmadığına yönelik sözlere katılmasının mümkün olmadığını ifade etti. TÜRSAB'ın yasayla ilgili tüm üyelerine fikirlerini sorduğunu 40 gün süren bu öneri toplama sürecinin ardından acentaların mail ortamında düşüncelerini TÜRSAB ilettiğini belirten Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: Üyelerimizden gelen önerileri derledik topladık. Aynı zamanda ihtisas başkanlarımızın görüşlerini de aldık. Bölge Temsil Kurulu Başkanlıklarımızın da görüşlerini yazılı olarak aldık. Daha sonra bu önerilerle birlikte Bakanlık bürokrasisiyle oturduk çalışmaya başladık. Ben sadece yasa için 25 defa gittim Ankara'ya. Bakanımızın da bulunduğu ve müdahil olduğu toplantılarla bir metin ortaya çıktı. Bu metnin nasıl hazırlandığını bütün Bakanlık biliyor. Her şey bittikten sonra sayın Bakanımız 30-40 üyeli yeni kurulmuş derneklerle toplantı yaptı. Buna da hiç bir itirazımız olmadı. Onlardan da ciddi bir itiraz gelmedi. Yasa 'Tartışılmadı' denmesine katılmam mümkün değil."

Sözü bana değil sektöre verdi

"Bizim yeni yasamız hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir yasa. Herkesin alkışlayacağı takdir edeceği bir yasa. Neden? Çünkü tüketiciyi koruyan, acentaları itibarlı hale getiren, Bakanlığın ve TÜRSAB'ın da işini kolaylaştıracak bir yasa. Yine bayram geliyor tur iptalleriyle ilgili bir sürü olaylar, mağduriyetler yaşanıyor. Bunlardan nasıl kurtulacağız, haksız rekabeti, kaçak faaliyetleri nasıl önleyeceğiz. 1972 senesinde çıkan yasayla bunu yapmak mümkün değil. Sayın Bakanımızın bu şekilde beyanatları da var zaten. Her yerde kendisi de söyledi. Turizm Ajansı yasası bir haftada çıktı bizim yasamız 'Birilerine daha soracağız' diye bekliyor. Sayın Bakanımız sözü bana değil sektöre verdi. Kasım'da çıkar Aralık'ta çıkar sonra çıkar. Ne zaman çıkarsa çıksın mutlaka çıkmalı. Bu yasa çıkış tarihi itibariyle Sayın Bakanımıza yakışır. Bu yasayı bir turizmcinin çıkarmış olması lazım. Doğru haliyle doğru şekliyle Sayın Bakanımızın döneminde çıkmasını ben çok arzu ederim. Bu bizim için şan olur şeref olur"

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha