'Balon turizmi sadece Kapadokya'da yapılmalı'

'Balon turizmi sadece Kapadokya'da yapılmalı'
11 Ekim 2018, 15:08
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Kapadokya dışında 9 ayrı bölgede daha balon turizminin yapılacağı yönündeki açıklamasına Kapadokya'dan tepki geldi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından balon turizminin Kapadokya dışında 9 ayrı bölgede daha yapılacağı yönündeki açıklamasına Kapadokya'dan tepki geldi. Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler "Kapadokya'da balon turizmiyle ilgili ciddi bir ekonomi oluşmuşken SHGM'nin 9 ayrı bölgeye balonculuğu dağıtmaya neden çalışıyor? diye sordu. Kararın Kapadokya'nın var olan ve iyi giden bir ürününü bir şekilde sekteye uğratacağını savunan Dinler " Bir Kapadokya turizmcisi olarak sıcak hava balonculuğunun başka bölgelere yayılması noktasında açıkçası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile aynı fikirde değilim. ve bu konudan çok hiç mutlu değilim" diye konuştu.

Başka aktiviteleri ön plana çıkarsınlar

KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, Kapadokya'da özellikle balon turizmcilerinin SHGM'nin almış olduğu bu karardan dolayı mutlu olmadıklarını ifade ederken balon turizminin yaygınlaştırılmasına gerek olmadığını savundu. Dinler, "Şimdi Kapadokya'da faaliyet gösteren 25 tane balon firması var. 2 balonu olan da var 15 balonu olan firmada var. Şimdi Kapadokya'da balonla uçmak çok değerli ve bu noktaya kolay gelmedik. İnsanlar şu anda 2019 yılına balon turlarına katılmak için rezervasyonlar yaptırıyor. Çünkü artık insanlar Kapadokya'da balona binmeliyim diye geliyor. Burada yapılması gereken balonculuk bir yerde tuttu diye diğer yerlerde tutacak diye bir şey yok ama balonculuk burada tutmuşken başka yerlerde başka aktiviteleri ön plana çıkabilirler. Bu olayın yaygınlaştırılmasına bence gerek yok" şeklinde konuştu.

Yorumlar
meral
15 Ekim 2018, Pazartesi 08:18
Bir turizmci olarak çok dogru ve isabetli bir karar oldugunu düşünüyorum. tekele düşen balon rezervasyonları dorak ın eksi ile getirdigi ve turizmi bahvetti kendini kurtarmaya çalıştıgı bir olay durumuna dönüştü adam verdi nakit parayı ve bütün firmaları satın aldı ve küçük acentelerin hiç biri artık balon satamaz durumda dorak bünyesinde olan otel ve acenteler önce gruplarını yerleştiriyor yer kalırsa tenezzül edilirse diğer firmaların misafirleri alınıyor bütün firmalarda buna göz yumuyor ve resmen satıldılar kusura bakmayın çok dogru bir karar farklı bölgelerde de balon uçuşu açılmalı .
Cengiz Baba
12 Ekim 2018, Cuma 02:58
Kesinlikle çok yerinde bir karar. Kapadpkyada resmen şu an tekelleşme var ve sezon ortasında kendi müşterileri hariç herkese yok çekiyorlar ve müşteriler mağdur ediliyor.Kesinlikle turistik her yerde olmalı ve alternatifler olmalı.Müşteri hava muhalefeti yada yer yok bahanesiyle uçurulmuyorsa başka yerde de o fırsata sahip olmalıdır.Malumunuz büyük firmanın ve bir kaç diger firmanın bünyesinde yüksek fiyat artışları yapıldı, müsaitlik bulmak zorlaştı, onların rezervasyon sistemine dahil degilseniz balon rezervasyonu yapamıyorsunuz. Onlarla calısmak istemeyen veya calısamayan acentalar da kalan bir kac firmaya yoneldigi icin rezervasyon yaptırmakda surekli sorun yasanıyor. Musteriler magdur oluyor. Sivil havacılıgın kararı dogru ayrıca bakanlıgın da bu tekellesmeye mudahale etmesi gerekiyor.
Özcan BENATMACA
12 Ekim 2018, Cuma 01:23
Kapadokya Bölgesinde Balon uçuşları Yerli misafirlere 130€/Yabancıya 160€ ya satılırken bunun dışında uçuşlar için yer bulunamazken neden Kapadokya da yapılsın.Balon uçuşları sadece neden Kapadokya bölgesinde olsun ki.Bu kadar çok talep varken ve yer bulunamazken Balon uçuşları Kapadokya tekelinde midir.Neden başka şehirlerimizinde tanıtımı yapılamasınki.Mesela Pamukkale,Mardin vs...
Turizm Profesyoneli
12 Ekim 2018, Cuma 11:18
Bir turizmci olarak çok dogru ve isabetli bir karar oldugunu düşünüyorum. Geçtigimiz seneden itibaren Kapadokyadaki balonculuk tekelleşmeye başladı. Malumunuz büyük firmanın ve bir kaç diger firmanın bünyesinde yüksek fiyat artışları yapıldı, müsaitlik bulmak zorlaştı, onların rezervasyon sistemine dahil degilseniz balon rezervasyonu yapamıyorsunuz. Onlarla calısmak istemeyen veya calısamayan acentalar da kalan bir kac firmaya yoneldigi icin rezervasyon yaptırmakda surekli sorun yasanıyor. Musteriler magdur oluyor. Sivil havacılıgın kararı dogru ayrıca bakanlıgın da bu tekellesmeye mudahale etmesi gerekiyor.
Suleyman
12 Ekim 2018, Cuma 07:58
Yakup bey kapadokya da voyager haricinde dorak turizmin tekelinde olmayan balon varmi. Kapadokyada turizmin en igrenc i yasaniyor. Dorak in gruplarinin disinda balonla ucabilen yok. Tekel olduklari voyager bile yapmis 2 ay once yapmis oldugunuz rezervasyonu son gun kafasina gore iptal ediyor. Kac paraya satildigi konusunda eminim bilgi sahibisinizdir.Balondan % 30 acenta % 30 rehber % 1 kaptan komisyonu fiyati nereye cikartiyor.Turk turizmine incominge kapadokya da cok ciddi zarar veriliyor.Yurt disindan zararina grup getirilip balon ile hali ile tas vs ile zarar karsilanmasi nasil bir turizm anlayisidir.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>