Bakanlık tanıtım alanında neler yapacak? Nasıl bir yol izleyecek?

Bakanlık tanıtım alanında neler yapacak? Nasıl bir yol izleyecek?
30 Kasım 2017, 18:14
7. Uluslararası Resort Kongresi’nde konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal Türkiye’nin 2018 yılında izleyeceği tanıtım stratejileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dört hafta önce gerçekleşen 3. Turizm Şurası’nın merkezindeki konunun “Türk turizmi nasıl yönetilecek? Hedeflerimiz ne olacak? ve 2023 yılında Türkiye turizmi nerede olacak?” sorularının yer aldığını belirten İrfan Önal; bu soru başlıkları kapsamında yürütecekleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bu noktaların düğümlendiği kilit noktanın tanıtma ve pazarlama çalışmalarının olduğunu ifade eden Önal; bu faaliyetleri kendilerinin kamu ödenekleriyle gerçekleştirdiğini; dünyada ise bunun ağırlıklı olarak kamu – özel sektör işbirliği şeklinde gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

İrfan Önal konuya ilişkin şunları söyledi: Biz, bu tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini kamu ödenekleriyle yapıyoruz. Dünyada ise bu, “kamu – özel sektör işbirliğinde” yapılıyor. Biz ise bunu de facto şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz.”

2018’de neler yapacağız?

2018 yılında Bakanlığın tanıtım ve pazarlama alanında yürüteceği çalışmalar hakkında bilgiler veren Önal; “ilk olarak pazarlama alanında tanıtımını gerçekleştirilecek destinasyonu, karşınızdaki kitleye dünyanın en güzel yeri olduğunu inandırmanız gerekiyor, başarıyı böyle yakalayabilirsiniz” dedi.

Son dört yıldır, Genel Müdürlük olarak bunun üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Önal; bu alanda yürütülecek çalışmaların sade ve dilinin yalın olması gerektiğine ancak bu şekilde başarıya ulaşılabileceğine dikkat çekti.

“Pozitif hikayeler yaratıyoruz”

İrfan Önal konuşmasına şöyle devam etti: “Biz de “Turkey Home” kapsamında bu tarz çalışmalar yürütüyoruz. Destinasyonlarımızla ilgili pozitif hikayeler yaratarak sosyal medya alanında etkili bir strateji yürütmeye çalışıyoruz. Global imaj kampanyamız adına son 4 yıldır gerçekleştirdiğimiz ve ürettiğimiz birçok içerik var.”

Buna karşı klasik reklamlardan da vazgeçmediklerini belirten İrfan Önal; Avrupa genelinde 76 tur operatörüyle birlikte iş birliği içerisinde çalıştıklarını ve onların da yürüttüğü klasik tanıtım kampanyalarına destek vermeye çalıştıklarını” söyledi.

Dünya çapında seyahat medyasıyla da önemli iş birliği çalışmalarına imza attıklarını ifade eden Önal, son dönemde Travel Channel, Lonely Planet, Matador gibi önemli seyahat medya kuruluşlarıyla ortak projeler yürüttüklerini ve bunların bir kısmının başlamış durumda olduğuna dikkat çekti.

“Ziyaretçilerin karşısına Türkiye standıyla çıkmayacağız”

Global imaj kampanyası altında Türkiye’nin destinasyonlarını ön plana çıkardıklarına dikkat çeken Önal; Utrecht ve ITB Berlin Fuarları’nda ziyaretçilerin karşına Türkiye standıyla değil, Antalya veya farklı destinasyonların standlarıyla karşılayacaklarını açıkladı.

2018 Troia Yılı kapsamında yürütülecek çalışmalara da değinen Önal, bu kapsamda gelecek yıl açılacak olan müzenin bundan sonraki süreçte Truva ve Çanakkale’nin tanıtım çalışmalarının odak noktasında, merkezinde yer alacığını söyledi.

“Yeni festivaller düzenleyeceğiz”

İrfan Önal konuşmasının sonunda yeni pazarlar Çin ve Hindistan için de önemli çalışmalar yürüttüklerini ve o pazarlarda nasıl bir yol izleyeceği hakkında açıklamalarda bulundu.

İlgili alanlarda dünyada trend olan tanıtım çalışmalarını örnek alıp bunları ülkemize ve destinasyonlarımıza uyarlamaya çalıştıklarını söyleyen Önal; geçtiğimiz yıl Rusya’da düzenlenen Türkiye Festivali’ni diğer ülkelerde de düzenleyeceğiz” dedi.

Yorumlar
ismail ÇALIŞKAN
01 Aralık 2017, Cuma 12:29
WWW.GOTURKEY.COM websitesi ne oldu? Yıllarca milyon dolarlar vererek yapılan yatırım ne oldu? neden önce ne olduğu belli olmayan başka bir siteye yönlendirilip sonra neden site kapatıldı? Aranızda websitesi nedir? Kazanılmış linkler, cache lenmiş sayfalar nedir bilen bir allahın kulu var mı?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha