HIKVISION

Bakanlık'tan profesörlere şok!

Bakanlık'tan profesörlere şok!
21 Eylül 2019, 13:52
Kültür ve Turizm Bakanlığı, arkeolojik kazı başkanlığı sıfatını sürdüren 14 profesörü 11 Eylül Çarşamba günü Ankara’da Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde topladı. Toplantıda hocalara Bakanlığın tebliği iletildi.

Toplantı, Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığında yapıldı. Hocalara teşekkür edilerek bundan sonra kazı başkanlığı yapamayacakları belirtildi. Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre görevine son verilen isimler arasında tanınmış Neolitik dönem uzmanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, yakın zamanda kaybettiğimiz Prof.Dr. Hayat Erkanal’ın eşi Prof.Dr. Armağan Erkanal, Prof. Dr. Berna Alpagut gibi isimler vardı. .

İtiraz ettiler

Toplantı sırasında kazı başkanı hocaların itirazları oldu. Çünkü yasa, bir kuruma bağlı olarak 75 yaşına kadar çalışmaya izin veriyordu. Hocaların hepsi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kazı yaptıklarını, bakanlığın da bir kurum olduğunu ileri sürdüyseler de kabul ettiremediler.

Söz alan bazı hocalar, bu kararla Türk Arkeolojisinin geriye gideceğini, hocaların yarım yüzyıllık deneyimlerinin hiçe sayıldığını, arkeolojinin bir birikim işi olduğunu, çok sayıda devam etmekte olan projelerin uygulanamaz duruma geleceğini ve bu uygulamanın yürürlükteki kanunlara aykırı olduğunu vurguladılar.

Toplantı sonunda kazı başkanlarına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy adına teşekkür plaketi verildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha