Bakanlık'tan otellere 'Su tasarrufu' uyarısı!

Bakanlık'tan otellere 'Su tasarrufu' uyarısı!
28 Mart 2023, 09:54
Tarım ve Orman Bakanlığı, turizm sektöründe su tüketiminin azaltılmasına yönelik yeni bir rehber hazırladı.

Tarım Ve Orman Bakanlığı, önümüzdeki dönemde yaşanabilecek su sorununu en aza indirebilmek için çalışmaları hızlandırdı. Bakanlık, turizm dönemine girerken artacak nüfusun da hesabını yaparak, sektörde su tasarrufu konusunda nasıl önlem alınabileceğini anlatan bir rehber hazırladı.

Otel banyolarında sensörlü batarya kullanın, tek kullanımlık havlu olmasın

Bakanlığın hazırladığı tasarruf rehberinde turizm bölgesindeki otellere önemli uyarılar yapıldı. Otel banyolarında sensörlü, düşük basınçlı musluk ve bataryaların kullanılması, akıtılan suyun israfına neden olan tesisatın yenisiyle değiştirilmesi konularının yer aldığı rehberde, havluların tek kullanımlık olmaktan çıkarılması, duş alırken, diş fırçalarken, tıraş olurken suların gereksiz yere akıtılmaması uyarısı yapıldı.

Bakanlık, ülke genelinde, 2021 yılında içme ve kullanma şebekesine giren su miktarının yaklaşık 6.22 milyar metreküp olduğunu ancak bu suyun yıllık 2.09 milyar metreküplük kısmının kullanıcılara ulaşamadan kaybolduğunu açıkladı. İçme suyu temin ve dağıtım sistemlerindeki 2021 yılı su kayıp oranının yüzde 33.54 olduğunu, bu rakamın önümüzdeki yıllarda yüzde 25 seviyelerine düşürülmesi hedeflendiği belirtilerek, “Su kaybı oranı ortalamasının yüzde 25 seviyesine düşürülmesi halinde bugün elde edilen su kazanımı Ankara’nın 2 yıllık su ihtiyacına karşılık gelmektedir” denildi. Bakanlık, günümüz koşullarında bu oranın da yeterli olmadığını su kaybında nihai hedefin yüzde 10 olduğunu kaydetti.(Hürriyet)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha