Bakanlık'tan otellere şok uyarı!

Bakanlık'tan otellere şok uyarı!
26 Mayıs 2022, 08:26
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan otellere şok uyarı geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satım işlemlerine yönelik mevcut düzenlemeye dikkat çekerek, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapan turizm işletmelerine 6 aya kadar 'faaliyet durdurma' cezası verileceği uyarısında bulundu.

Bazı otellerde yetkisiz döviz alışverişi yapılıyor

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Tebliği çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından turizm sektör birliklerine gönderilen uyarı yazısında; son zamanlarda konaklama faaliyetiyle iştigal eden bazı otel, pansiyon gibi iş yerlerinde yetkisiz olarak döviz alım satımı yapıldığına, internet sitelerinde de söz konusu hususun 'otel hizmeti' olarak duyurulduğuna rastlandığı bildirildi.

Tespit edilirse 6 aya kadar faaliyetleriniz durdurulur

Yetkili Müessese Faaliyet Belgesi bulunmayan gerçek yada tüzel kişilerin ticari amaçlı döviz işlemi yapamayacağı hatırlatılan yazıda, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapıldığının tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde iş yerlerindeki tüm faaliyetlerin 1 aydan 6 aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulacağı vurgulandı.

Faaliyet durdurma cezasının, aylar önce rezervasyon yaptıran vatandaşlara ve yabancı turistlere yönelik mağduriyete yol açabileceğine dikkat çeken Bakanlık, bu durumun yaşanmaması için turizm işletmelerinin uyarılmasını istedi.

Yorumlar
Namık.
29 Mayıs 2022, Pazar 10:57
Aslında iyi haber ama işletmeleri göre kötü.banka kuru 1 TL diyelim otelciler 0,75 krs vermekte.kazanan hep otel olacak.bu rui Moneytransfer gibi şirketlerin işi gibi.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha