Bakanlık’tan “Antik kenti düğün salonuna çevirdiler” iddialarına yanıt

Bakanlık’tan “Antik kenti düğün salonuna çevirdiler” iddialarına yanıt
28 Haziran 2017, 15:28
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bazı yayın organlarında yer alan Efes Antik Kentinde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bazı yayın organlarında yer alan Efes Antik Kentinde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Efes Antik Kentinde sünnet töreni, nişan ve nikâh gibi törenlerin yapılmadığını bildiren Bakanlığın açıklaması şöyle:

"Bazı haber siteleri ile sosyal medyada Efes Antik Kentinde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haber, yorum ve fotoğraflar kullanılmıştır.

Efes Antik Kentinde kesinlikle sünnet töreni, düğün, nişan ve nikâh gibi törenler yapılmamaktadır.

Efes Antik Kent içerisinde; Büyük Tiyatroda Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile Odeon, Celsius Kütüphanesi, Liman Caddesi ve Liman Hamamlarında, Bakanlığımızın “Süreli Kullanım Yönergesi” kapsamında sınırlı kültürel ve turistik etkinliklere izin verilmektedir.

Bu etkinlikler, Antik Kent ziyarete kapandıktan sonra, saat 19.00 -23.00 arasında yapılabilmekte; ertesi sabah Antik Kent ziyarete açıldığında etkinliğin yapıldığı alan tamamen toparlanmış ve temizlenmiş olmaktadır. Etkinlik sırasında Müze görevlileri alanda bulunmaktadır. Etkinlik öncesi ilgili kişi veya kuruluşla protokol yapılmakta, etkinlik sırasında protokol hükümlerine uyulması görevlilerimiz tarafından tavizsiz şekilde takip edilmektedir.

Yapılan etkinlikler tamamen turizm ve tanıtma hedefli olup çoğunlukla gemi (kruvaziyer) ziyaretçileri için, turizm meslek kuruluşları, işletmeler, vakıflar, kamu kurum kuruluşlarınca, Efes'in, İzmir’in, ülkemizin tanıtımı için yapılmaktadır.

Etkinlikler genellikle klasik müzik dinletisi, kokteyl, yemek veya tiyatro oyunu olarak gerçekleşmektedir.

Yapılan etkinliklerle ilgili bu güne kadar turizm meslek kuruluşları, işletmeler, katılımcılar, ziyaretçiler daima olumlu görüş ve takdir bildirmişlerdir.

Haberde ve sosyal medyada paylaşımlarda kullanılan fotoğraflar 27.06.2017 tarihinde SEA SONG TOURS tarafından Celsus Kütüphanesi önünde Wind Star Kruvaziyer Gemisi ziyaretçileri için düzenlenen yemeğe aittir. Şirket tarafından Bakanlığımızın ilgili birimi DÖSİMM'e tahsis ücreti ödenmiştir. Fotoğraflarda kütüphanenin önünde masaların ve sandalyelerin konulduğu zemin restorasyon çalışmalarından kalma, 1978 tarihli beton kaplamalıdır; etkinliklerin alandaki tarihî ve arkeolojik yapıya zarar vermeyecek konum, mesafe ve nitelikte olmasına en yüksek düzeyde dikkat edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha