Bakanlık'tan acentalara uyarı: Belgesiz otel ve konutların pazarlamasına ceza geliyor

Bakanlık'tan acentalara uyarı: Belgesiz otel ve konutların pazarlamasına ceza geliyor
11 Haziran 2024, 15:46
Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm işletme belgesi almayan oteller ile izin belgesi olmayan kiralık konutlarla ilgili seyahat acentalarına uyarıda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı turizm işletme belgesi almayan oteller ile izin belgesi olmayan kiralık konutlarla ilgili seyahat acentalarına uyarıda bulundu. Bakanlık'tan TÜRSAB'a gönderilen yazıda 2634 sayılı Turizm teşvik kanununda yapılan düzenlemeyle konaklama tesislerinin faaliyette bulunabilmek için Bakanlıktan turizm işletme belgesi ya da basit işletme belgesi alma zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Ayrıca 7474 sayılı konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun ile de konutların yerli ya da yabancı kişilere tek seferde yüz gün veya yüz günden daha kısa süreyle turizm amaçlı kiralanmasında Bakanlıktan izin belgesi alma zorunluluğu getirildiği vurgulandı.

Belgesiz otel ve izinsiz konutun pazarlamasını yapan acentalara yasal işlem uygulanacak

Bakanlıktan turizm işletme belgesi almamış olan konaklama tesisleri ile izin belgesi bulundurmayan turizm amaçlı kiralanan konutlar ile çalışılması yasal olarak mümkün olmadığından seyahat acentalarınca konaklama tesisleri ve konut sahipleriyle anlaşma yapılırken Bakanlıktan işletme ve izin belgesi olmayanlarla çalışılmaması gerektiğine dikkat çekildi. Bakanlığın turizm işletme belgesi almamış olan konaklama tesisleri ile izin belgesi bulunmayan turizm amaçlı kiralanan konutların reklam, pazarlama ya da satışını gerçekleştiren seyahat acentalarına yasal işlem uygulayacağı ifade edildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha